ISTOČNO SARAJEVO – Republička kampanja „Lako je alkohol odbiti“ zvanično je započela danas predavanjem u Srednjoj školi „28. juni“ u Istočnom Novom Sarajevu.
Kampanju zajednički realizuju Ministarstvo saobraćaja i veza i Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske, Republička uprava za inspekcijske poslove, Agencija za bezbjednost saobraćaja i Auto-moto savez.
Srednjoškolcima je o ličnom iskustvu štetnosti neodgovornog ponašanja u saobraćaju govorio Dejan Trninić, koji je u njihovom dobu doživio tešku saobraćajnu nezgodu, u kojoj je povrijedio kičmenu moždinu, zbog čega je proveo četiri godine u invalidskim kolicima.
„Djelimično sam uspio da se oporavim. Želim da njima i đacima u drugim školama prenesem poruku da se odgovorno ponašaju u saobraćaju, da ne voze u alkoholisanom stanju, vežu pojas, ne voze brzo i ne upotrebljavaju mobilni telefon u vožnji“, rekao je Trninić.
On je izrazio zadovoljstvo reakcijama učenika na njegovo predavanje, ocijenivši da će im to što su čuli od nekoga ko je bio njihovog uzrasta kad je doživio tragediju ostati urezano u sjećanju i spasiti njihov ili nečiji drugi život.
Zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske Milija Radović rekao je da se svake godine uoči praznika organizuju slične kampanje sa ciljem smanjenja broja vozača koji voze pod uticajem alkohola i prouzrokuju saobraćajne nezgode.
„Prošle godine skoro 14 odsto vozača koji su prouzrokovali saobraćajnu nezgodu bili su pod uticajem alkohola, a čak 7,8 odsto saobraćajnih nezgoda sa poginulim licima prouzrokovali su vozači sa više od 1,5 promila alkohola u krvi“, naveo je Radović, ističući da postoji direktna veza između broja vozača koji voze pod uticajem alkohola i broja saobraćajnih nezgoda i broja poginulih.
Radović je dodao da je, prema mjerenju koje je proveo MUP Republike Srpske, 3,2 odsto vozača vozilo pod uticajem alkohola.
Predsjednik Skupštine grada Istočnog Sarajeva Branko Koroman izjavio je da je bitno, posebno mladima, uoči predstojećih slava, novogodišnjih i božićnih praznika ukazati na posljedice vožnje u alkoholisanom stanju.
„U prošloj godini 95 ljudi poginulo je u saobraćajnim nezgodama, ove godine imamo već 92 poginulih i 478 teško stradalih. Poruka sugrađanima je da razmisle prije nego sjednu za volan u alkoholisanom stanju“, rekao je Koroman.
Jelica Lubura iz AMS Srpske navela je da je cilj da se predavanjima o štetnosti vožnje u alkoholisanom stanju obuhvati što više lokalnih zajednica i učesnika u saobraćaju, prije svega vozača.
Ivana Kokot, učenica Saobraćajne škole u sklopu Srednje škole „28. juni“, kaže da su ona i njeni drugari danas čuli izuzetno korisne informacije, posebno imajući u vidu da su neki od njih novopečeni vozači ili prolaze obuku za vozača.
„Mnogi mladi ne shvataju ozbiljno opasnost od vožnje u alkoholisanom stanju, ali smatram da će promijeniti stav i proširiti svijest kad vide primjer posljedica toga i uticati na širi krug“, rekla je Kokotova.
Nakon predavanja, učenici su ispred škole uz pomoć takozvanih pijanih naočara – koje simuliraju vidno okruženje lica u alkoholisanom stanju, mogli da se uvjere u smanjene sposobnosti pijanih lica.
Akcija „Lako je alkohol odbiti“ traje do kraja januara.
(www.palelive.com / Srna)