Najmlađe dijete oboljelo od dijabetesa ima šest godina

0

ISTOČNO SARAJEVO – Udruženje „Pobijedimo dijabetes“ iz Istočnog Sarajevo, koje pokriva cijelu Sarajevsko-romanijsku regiju, trenutno ima u registru 16 djece kojima je dijagnostifikovan dijabetes tip jedan /DM1/, od kojih najmlađe ima šest, a najstarije 19 godina, izjavila je Srni sekretar Udruženja Dijana Jeremić.

Prema njenim riječima, sigurno da je broj oboljele djece od ove bolesti veći, jer mnogi ne žele da se to zna, iz različitih razloga, pa se i ne prijavljuju.

Jeremićeva kaže da je Udruženje, iako je registrovano davno, aktivno počelo sa radom prije dvije godina i da je njihov rad fokusiran isključivo na djecu oboljelu od dijabetesa.

Ona ističe činjenicu da u cijeloj Republici Srpskoj postoje samo dva pedijatra endokrinologa, i to u Banjaluci, te da su djeca prinuđena da idu tamo na kontrole, što predstavlja dodatnu otežavajuću okolnost.

„Ipak, važno je da istaknem da je Bolnica `Srbija` u Istočnom Sarajevu prepoznala taj problem, tako da je ljekar iz te oblasti na specijalizaciji, pa se nadamo da ćemo u nekom narednom periodu imati dječijeg endokrinologa u ovoj zdravstvenoj ustanovi, što će nama svakako mnogo da znači zbog kontrola i svega ostalog“, napomenula je Jeremićeva.

Ona ističe da su ljekari u Banjaluci kod kojih idu djeca jako susretljivi i bore se za njih, te da imaju odličnu saradnju.

„Ipak, put je dug, naporan i dodatno iscrpljujući. LJekari su dosta i angažovani da pomognu roditeljima oboljele djece, da se edukuju, a pandemija virusa korona je dodatno otežala cijelu situaciju“, kaže Jeremićeva.

Jeremićeva je zahvalila gradskoj upravi Istočnog Sarajeva, kao i opštinama Istočno Novo Sarajevo, Istočna Ilidža i Trnovo za pomoć.

„Opština Istočno Novo Sarajevo nam je ranije ustupila prostor za rad koji koristimo za održavanje sastanaka, druženje djece, ali zbog korone nismo bili u prilici da ih često koristimo. Pandemija je napravila veliku zbrku, a djeca su jako osjetljiva i svi mi roditelji se čuvamo radi njih, te izbjegavamo skupove i slično“, istakla je Jeremićeva.

Jeremićeva navodi da je želja svakog roditelja da djetetu omogući liječenje sa što manje boli za njih, jer na mjesečnom nivou, zbog terapije moraju da imaju ubod i do 740 puta.

„Borimo se za njih na sve moguće načine, a jedan od njih je da naše zdravstvo prepozna potrebu za senzorima kontinuiranog mjerenja šećera u krvi, koji koštaju oko 60 evra na inostranom tržištu, ovdje ih ne možete naći, jer nisu registrovani u Agenciji za lijekove BiH. Apelujemo na naše društvo da prepozna to kao potrebu oboljelih od dijabetesa“, istakla je Jeremićeva.

Ona je dodala da oboljeli od dijabetesa u zemljama u regionu imaju veoma značajnih olakšica, te izrazila nadu da u narednom periodu slično bude i u Republici Srpskoj.

Jeremićeva je apelovala na Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske da oboljelima od dijabetesa povećaju obim prava i stvarnih olakšica, jer to njima život znači.

Ona ističi da tokom pandemije virusa korona nije bilo nestašice insulina i pohvaljuje zdravstvo Republike Srpske, kao i ljekare koji su omogućili redovne preglede i kontrole djece.

Jeremićeva je navela da će u narednom periodu da pokrenu i „Fejsbuk“ stranicu udruženja, a da trenutno funkcionišu putem „viber“ grupe kojoj se roditelji pridružuju i u okviru koje razmjenjuju informacije i dogovaraju određene aktivnosti.

(www.palelive.com / Srna / Foto: Novosti.rs)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare