ИСТОЧНО САРАЈЕВО – Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић рекао је Срни да је прошло 28 година од НАТО бомбардовања Републике Српске и да неће бити заборављени они који су страдали, као и немјерљива нематеријална штета причињена на подручју тадашњег Српског Сарајева.
Ћосић је рекао да ће Градска управа до краја године завршити главни пројекат споменика жртвама НАТО бомбардовања, а већ је урађено идејно рјешење и одређена локација за споменик, који ће бити урађен идуће године на локацији будуће зграде градске управе у Палама.
Он је истакао да ће се споразум о заједничком улагању ових дана наћи и на скупштинама града и општине Пала у циљу изградње градске управе у Палама поред које ће бити и споменик жртвама НАТО бомбардовања.
Ћосић је истакао да је за то већ обезбијеђен дио средстава, а идуће године и други дио средстава, и то ће бити трајна успомена на људе који су изгубили животе у НАТО агресији и на сву страхоту која се десила народу када је најјачи војни савез у свијету ударио на један мали народ.
Подсјетивши да је то прва војна операција НАТО-а на подручју Европе полсије Другог свјетског рата, Ћосић је рекао да се треба сјетити страдања од НАТО бомби како на подручју тадашњег Српског Сарајева, а данас Федерације БиХ Хаџића и Средњег, тако и подручја Источног Новог Сарајева, Пала и Јахорине.
Он је рекао да недовољно јавно пролази то да је на данашњи дан 1995. године почело НАТО бомбардовање Српске, када је Алијанса свом својом силом ударила на цивилне и војне положаје у Републици Српској.
„И данас имамо евидентне материјалне ожиљке, али далеко су битнији они који утичу на здравље људи и о којима је написано много студија“, истакао је он и додао да је најпогубније што су тада, поред тренутног циља уништавања материјалног и људског фактора, имали и дугорочни циљ да уништавање људи траје дуго и да народ осјећа посљедице и данас.
Према његовим ријечима, и 28 година од НАТО бомбардовања људи поријеклом из Српског Сарајева умиру од малигних болести на подручју Братунца, Зворника, Брчког, гдје су се доселили послије рата.
Он је подсјетио да је Америка бацила атомску бомбу на Хирошиму и Нагасаки који и данас осјећају посљедице, а исто су урадили 50 година након тога у Српској.
„Ми ово никада не можемо заборавити“, поручио је Ћосић.
У Републици Српскоој се 9. септембра обиљежава Дан сјећања на жртве НАТО бомбардовања, које су снаге Алијансе извршиле од 30. августа до 14. септембра 1995. године на територији БиХ без одобрења Савјета безбједности УН.
Током НАТО операције „Намјерна сила“ погинуло је 46, а рањено најмање 98 припадника Војске Републике Српске, те пет припадника радне обавезе, подаци су Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и несталих лица. У НАТО бомбардовању Републике Српске погинуло је најмање седам цивила, док је најмање 21 цивил рањен.
Снаге НАТО-а бациле су на Републику Српску укупно 1.026 бомби, међу којима је 13 крстарећих ракета типа „томахавк“, док је укупна тежина баченог експлозива износила око 10.000 тона.
Званичан разлог за бомбардовање Републике Српске било је гранатирање сарајевске пијаце Маркале 28. августа 1995. године, када је Унпрофор без доказа одмах за то оптужио Војску Републике Српске.
Иницијатива за обиљежавање Дана сјећања на жртве НАТО бомбардовања покренута је у Андрићграду 26. августа 2018. године на приједлог Новинске агенције Републике Српске – СРНА.
(www.palelive.com / Срна)