Предавање за немедицински кадар с циљем превенције болничких инфекција

0

ИСТОЧНО САРАЈЕВО – У Болници „Србија“ у Источном Сарајеву данас је организовано предавање за немедицински кадар Болнице под називом „Брига за здравље радника на радном мјесту“ с циљем едукације запослених на пољу превенције болничких инфекција.

Предавање је организовано у оквиру манифестације „Дани болнице `Србија`“, а директор ове здравствене установе Небојша Шешлија рекао је да су њиме жељели показати да цијене све запослене и да је за функционисање установе потребан заједнички рад комплетног колектива.

Шешлија је навео да је ово прилика да се разговара о томе како да запослени, немедицински кадар најадекватније заштите себе, али и пацијенте и остали медицински кадар од могућности ширења разних инфекција, како их могу спријечити и одговорити тим захтјевима.

Консултант Болнице „Србија“ за болничке инфекције Биљана Мијовић истакла је да ова здравствена установа под‌једнако води бригу о пацијентима, али и својим запосленима, а данашње предавање је посвећано немедицинским радницима с циљем да се укаже на то како запослени у болници могу бити извори заразе за пацијенте и како превентивно д‌јеловати да се то спријечи.

Она је додала и да болничка средина која често буде пуна различитих патогена може да утиче на запослене, зарази их и остави трајне посљедице.

„Мени је част што као члан Комисије за болничке инфекције континуирано учествујем у раду ове болнице, јер сам уочила нешто што је визија и мисија ове установе, да пружи најадекватнију здравствену заштиту пацијентима, али и покаже бригу о запосленима“, изјавила је Мијовићева, која је професор епидемиологије на Медицинском факултету у Фочи.

Она је додала да се све оно што настане у болници, а није било присутно када је неко дошао у болницу, било да је настало код пацијената или запослених, сматра се болничком инфекцијом.

Мијовићева је напоменула да те инфекције могу да се манифестују и након отпуста пацијента из болнице.

„Постоје одређене дефиниције Европског центра за контролу и превенцију болести, на основу којих ми цијенимо да ли је нешто заиста болничка инфекција“, навела је Мијовићева.

Према њеним ријечима, најчешће то буду инфекције оперативног мјеста, пробавног, мокраћеног система, крви и респиратоне заразе, које су се показале као велики капацитет за болничко ширење.

„Ковид нас је научио колико је важно да постоје мјере превенције у сузбијању болничких инфекција, јер је баш ковид имао тако велики потенцијал ширења и међу заспосленима и пацијентима“, указала је Мијовићева.

Главна сестра у Болници „Србија“ у Источном Сарајеву Борјана Петровић истакла је да је предавање организовано за немедицински кадар, а односи се на спремачице, сервирке и запослене у вешерају.

„Сматрамо да је неопходно да имамо и овај вид едукације, јер наш систем не може да функционише без ових профила“, навела је Петровићева.

Она је додала да је неопходна едукација немедицинског кадра како би се побољшале услуге ове здравствене установе.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare