САРАЈЕВО – Амбасадор Руске Федерације у БиХ Игор Калабухов изјавио је да се сарадња Русије и Републике Српске у сфери високог образовања и културе традиционално налази у фокусу пажње, јер се ради о узајамном упознавању и развоју два блиска народа, те да овај процес иде узлазном линијом.
„Прије свега, као покретач сарадње у овој сфери издвојио бих интеракцију између српских и руских установа високог образовања, углавном државних“, рекао је руски амбасадор Срни.
Он је навео да на данашњи дан Универзитет у Источном Сарајеву има готово 20 потписаних споразума са руским универзитетима, а Универзитет у Бањалуци више од 30.
„Са наше стране најактивније се развија сарадња са Уралским федералним универзитетом `Борис Јељцин` из Јекатеринбурга, а који је трећи по величини у Русији и Њижегородским универзитетом `Лобачевски`“, подсјетио је Калабухов.
Према његовим ријечима, још више нових могућности пружа недавно придруживање Универзитета у Источном Сарајеву Евроазијској асоцијацији универзитета у марту 2023. године.
„Посебно бих нагласио да се овдје не ради о преузимању талентованих студената из Републике Српске, него у успостављању чврстог научног партнерства између научних школа Русије и Републике Српске уз размјену кадра и наставника за нашу обострану корист“, рекао је руски дипломата.
Он је навео да се очекује реализација бројних партнерских програма у сфери хемије, медицине, електротехнике, грађевинарства и пољопривреде, понуђених за заједничку реализацију са руске стране.
„Том циљу ће служити и наш програм државног стипендирања за научна путовања у Русију. Рок пријаве је до 31. јануара, а имамо 65 бесплатних мјеста за БиХ“, напоменуо је Калабухов.
Према његовим ријечима, значајне перспективе отвара потписивање у јануару 2023. споразума о сарадњи Националног драмског позоришта у Санкт Петербургу и Народног позоришта Републике Српске у Бањалуци који предвиђа и значајну просвјетну подршку Руске Федерације за развој националне позоришне школе Српске, што је већ било започето током године организацијом различитих мајстор радионица руских позоришних образовних установа из Русије у Бањалуци.
У оквиру ове сарадње, нагласио је он, 9. јануара бањалучку публику, као и прошле године, очекује руска драмска представа у Народном позоришту Републике Српске.
Он је истакао активну сарадњу у области филмске индустрије, подсјетивши да се више година широм Републике Српске организују ревије руских филмова које омогућавају добро упознавање српске публике о најбољим руским остварењима.
Калабухов је подсјетио и да је у септембру на овом подручју први пут одржан руски Фестивал филмова за дјецу „Бајке детињства“, који се већ 10 година успјешно реализује у Србији, а у новембру 2023. године је Кинотека Републике Српске први пут у Москви представила своје савремене филмове посвећене кључним догађајима из историје Републике.
„Ова сарадња је кретање у оба смјера. У Русији све више универзитета отвара центре за српску историју и културу, а захваљујући напорима центра `Руско-балкански дијалог` фестивали српске културе редовно се одржавају у таквим централним градовима као што су Вороњеж, Иваново, Нижњи Новгород, Белгород“, истакао је Калабухов.
Он је напоменуо да у Бањалуци, у оквиру Савјета националних мањина Републике Српске, активно ради друштво руских сународника „Романов“, који су ове године организовали бројне манифестације из руске културе и историје уз излагања научника, те наступе симфонијског оркестра и оперских пјевача.
„Надамо се да ћемо наредне године не само појачати, него и значајно проширити ову листу наше образовне и сарадње у области културе“, поручио је руски амбасадор у изјави Срни.
(www.palelive.com / Срна / Фото: Архива)