БАЊАЛУКА – Министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Жељко Будимир истакао је да је породична медицина темељ здравственог система сваке државе и стуб развоја здравства, јер без квалитетног темеља нема добре секундарне, ни терцијарне здравствене заштите.
„Република Српска и наши медицински факултети су на вријеме препознали тај значај и предузели кораке на развоју катедре и предмета за ову област, тако да смо постали лидери у овој области у региону“, рекао је Будимир новинарима у Бањалуци.
Он је, прије почетка дводневне Конференције „Јачање капацитета катедри породичне медицине на медицинским факултетима с циљем унапређења примарне здравствене заштите“, рекао да је овај догађај прилика за пружање подршке земљама у региону које немају развијену породичну медицину као примарну здравствену заштиту.
„Задовољан сам активностима на медицинским факултетима на наша два јавна универзитета који су показали агилност, али и пробојност на међународном академском форуму“, нагласио је Будимир.
Декан Медицинског факултета Универзитета у Бањалуци Ранко Шкрбић рекао је да је Конференција организована с циљем да се скрене пажња и укаже на изазове у овој области породичне медицине, те напоменуо да не постоји квалитетна секундарна или терцијарна здравствена заштита без квалитетне породичне медицине.
„Покушавамо дати свој максимум и учинити породичну медицину што занимљивијом, те имамо мало бољу ситуацију него што је у другим земљама када је ријеч о заинтересованости студената који завршавају медицински факултет да упишу породичну медицину као специјализацију“, навео је Шкрбић.
Он је изразио задовољство јер је конференција окупила више од 40 учесника из региона, те учествују декани и други чланови медицинских факултета цијелог региона, од Словеније до Сјеверне Македоније.
„Разговараћемо о достигнућима у области породичне медицине, али и начинима како да студенте заинтересујемо за ову грану медицине. За Републику Српску потребно је око 700 тимова породичне медицине, а у овом тренутку недостаје око 150 љекара породичне медицине, те је потребно уложити напоре да се студенти и додатно заинтересују за ово поље медицине“, рекао је Шкрбић.
Декан Медицинског факултета у Љубљани Игор Шваб рекао је да у Словенији има око 1.000 тимова љекара породичне медицине, те да постоји потреба и за додатним љекарима, али и интерес за ову област.
Декан Медицинског факултета у Фочи Дејан Бокоњић рекао је да је данашња конференција одлична прилика да се разговара о изазовима у области породичне медицине, те изразио задовољство и што ће бити потписана „Бањалучка декларација“.
„Декларацију ће потписати декани медицинских факултета у региону, а подразумијеваће сарадњу, те трасирање заједничког пута за даљи развој породичне медицине, те размјену искуства, кадра и друге активности“, рекао је Бокоњић.
(www.palelive.com / Срна)