Данас смо поводом 22. марта – Свјетског дана вода провели акцију чишћења дијела Мокрањске Миљацке у Хан Дервенти – Пале.
Не треба грађанима да указујемо колико смо се отуђили од свега што нам је некад била основна врлина.
Благословени смо на овој регији рајским вртовима, благом климом, изворима питке воде, шумом, ријекама, пашњацима, прелијепим и славним планинама. Све смо то некад цијенили, чували, одржавали, учили од старијих, нажалост, данас наша младост и дјеца немају узоре, разлоге видите, депоније смећа на сваком кораку, уз пут, поред ријека, ријеке и шуме пуне разног отпада…
Данашњи дан, дан који би требали славити и поштовати у народу као црвено слово у црквеном календару, нажалост, постао је дио лажне емпатије, фолклора, дан када се удружења и медији сјете да постоји још један дан у коме се тек нешто помиње и као на нешто упозорава, а не свети дан ВОДА, дан извора живота.
Да не идемо у крајност, довољно је поменути да су нам ријеке загађене чврстим отпадом, да су у свим општинама проведене канализационе цијеви у потоке и ријеке, да смо неконтролисаном сјечом шуме у изворишним зонама изгубили на овој територији око 60% извора питке воде, да није боља ситуација ни на цијелој територији Републике Српске и Федерације БиХ.
Да није због свега укључен аларм за узбуну, него да је давно упаљен критични – љубичасти аларм због опстанка, те да је крајње вријеме да се сви освијестимо из овог бунила и почнемо рјешавати проблеме.
У то име УСР „Бистрица“ Пале, све са новим руководством, на челу са познатим ентузијастом Николом Лазаревићем ће на свом Еколошко-рибарском центру на ријеци Прачи (подножје Јахорине) ускоро организовати дружење свих спортских, културних и осталих удружења са Пала, дружење на које ће бити позвани и представници власти општине Пале, града Источно Сарајево и Владе Републике Српске.
Тај дан ћемо се дружити, запјевати као некад, подсјетити на давне срећне дане и договорити да те дане вратимо, да у будућности заједно дјелујемо преко руководстава удружења и стотина и стотина чланова на рјешавању здраве животне средине у општини Пале.
Сигурни смо да ће то бити дан преокрета за Пале и примјер за друге општине у регији и Републици Српској, све да на тај једини могући начин кренемо у стварање услова за здрав и срећан живот свих грађана Пала, посебно наше младости и наше дјеце.
УСР „Бистрица“ Пале је скуп рибара, али и еколошких активиста и љубитеља природе. Ове године планирамо угостити све, дословно, све ђаке из основних школа на територији Пала (Мокро, двије школе у Палама и Подграб).
Можда више приличи да кажемо да ћемо ми служити нашој дјеци у центру који има све потребне садржаје за диван доживљај, дружење наше дјеце са природом (отимање од бетона и телефона) и, што да не, регрутовање нових стотина искрених љубитеља природе и младих рибара, будућих власника центра који смо и градили да га њима оставимо, а даће Бог, они својим насљедницима.
На крају, порука грађанима
Молимо вас, немојте бацати смеће по ливадама и шумама, поготово не у ријеке. Обале и ливаде ћемо некако и очистити, али слике „окићеног“ дрвећа са Мокрањске Миљацке на улазу у Пале, све из правца Сарајева и Сокоца, говоре вам о нашој срамоти.
Срамоти којој, кад нема вегетације, свједоче стотине и стотине хиљада путника који годишње пролазе магистралним путем уз ријеку Мокрањску Миљацку, или десетине и десетине хиљада туриста који долазе на Пале и на олимпијску Јахорину.
УСР „Бистрица“ Пале
(www.palelive.com)