СРЕБРЕНИЦА – Српске подјеле у Другом свјетском рату довеле су до истребљења појединих породица и огромних српских жртава, јер су усташке намјере биле геноцидне, рекао је данас директор Института историјских наука Универзитета Источно Сарајево Драга Мастиловић.
„Ту геноцидност најбоље доказују убиства дјеце у бешикама јер усташе под командом Јуре Францетића ништа српско нису остављале живо и читаво у својој намјери да потпуно очисте источну Босну од Срба и да Дрина буде граница такозване Независне државе Хрватске“, објаснио је Мастиловић.
Он је на предавању у Народној библиотеци у Сребреници подсјетио на велико српско страдање у источној Босни у току усташке операције „Трио“ у априлу и мају 1942. године и истакао да се такве подјеле никада више не смију дозволити и поновити јер то народ доводи до самоуништења.
„Народ који не научи своју историју принуђен је да грешке понавља и то морамо спријечити. Због тога је формиран овај институт, због тога изучавамо документа која су дуго била скривана од јавности, одржавамо овакве часове историје да бисмо знања пренијели млађима да науче и памте и да не доживе оно што се Србима понављало кроз историју“, појаснио је Мастиловић.
Мастиловић је рекао да је усташкој операцији претходила њемачка офанзива у јануару 1942. године, али да су је српски устаници сломили.
Према његовим ријечима, онда је дошло до трагичне подјеле српских устаника на партизане и четнике и братобилачких обрачуна, што је ослабило одбрамбену моћ и ослабљене устаничке четничке јединице нису се могле одупријети најезди усташа и партизанским ударима с леђа, што им је наредио врховни командант Јосип Броз.
Организатор предавања у препуној сали библиотеке било је Удружење „Мост“ из Сребренице које се већ 10 година бави истраживањем, изучавањем и ревизијом историјских неистина које се односе на страдање српског народа у источној Босни и посебно у некадашњем Срезу сребреничком, као што је било у усташкој операцији „Трио“ када је убијено више од 6.000 Срба.
Удружење је организовало низ историјских трибина, округлих столова и предавања, објавило неколико књига и зборника из ове области, те поставило неколико спомен-плоча, међу којима и истакнутим четничким командантима из овог краја Јездимиру Дангићу, Александру Љељи Петковићу и Драгутину Тошићу.
„Мост“ наставља рад на попису српских жртава Сребреничког среза у три посљедња рата који треба да покаже да је Дрина највећа гробница српског народа и да је над српским народом овог краја почињен геноцид.
(www.palelive.com / Срна)