Електротехнички факултет /ЕТФ/ Универзитета у Источном Сарајеву данас је промовисао 41 дипломираног инжењера и четири мастера електротехнике, а на свечаносити су додијељена признања најбољим студентима у прошлој школској години.
Декан ЕТФ-а Божидар Поповић изразио је задовољство што ова високошколска установа годинама промовише око 40 дипломираних инжењера.
„Надамо се да ће се у наредном периоду тај број повећати с обзиром да, нажалост, привреда у Републици Српској и окружењу није на том нивоу, али смо срећни да наши дипломирани инжењери сви пронађу посао и прије завршетка студија. На то смо поносни, а путем споразума о пословно-техничкој сарадњи покушавамо свим нашим студентима да обезбиједимо стипендију из реалног сектора“, рекао је Поповић.
Декан ЕТФ-а је истакао да међу дипломираним инжењерима има велики број дама, што је чињеница на коју је ова високошколска установа веома поносна.
„Електротехника је струка у којој су даме преузеле примат, на шта смо сви поносни. Ријеч је о добрим студентима који су стекли знање захваљујући свом труди и уз малу помоћ нашег наставног кадра. Надам се да ће им бити отворени сви путеви у пословном свијету“, рекао је Поповић.
Он је подсјетио да је од обнове рада ЕТФ-а, а ове године се обиљежава 30 година рада ове високошколске установе, закључно са данашњом промоцијом дипломирало више од 750 инжењера, 35 докторанада и 70 мастера и магистара.
„Наравно да смо поносни на ту чињеницу. У периоду од 1961. до 1991. године тај број је био више од 10.000 и за све те колеге и студенте и даље у нашим библиотекама чувамо њихове завршне радове“, рекао је Поповић и најавио да ће у септембру током обиљежавања 30 година бити промовисан и кратки филм о дипломи и индексу ЕТФ-а.
Говорећи о упису, декан ЕТФ-а је навео да је задовољан и да је до сада документацију предало 65 кандидата.
„Веома сам поносан јер међу тих 65 пријављених има више од 10 ученика који су имали просјек 5,0 у средњим школама, а сви остали око 4,5 што гарантује да ће те будуће генерације успјешно завршити факултет. Циљ нам је да се обратимо и пажњу посветимо најбољим средњошколцима“, каже Поповић.
Дипломирани инжењер са најбољим просјеком оцјена Радмило Боровина препоручио је свим будућим бруцошима да приликом избора факултета обавезно разматре могућност студирање на ЕТФ-у који уз стручан наставни кадар и савремене лабораторије пружа могућност да студенти стекну широка знања из области електротехнике, аутоматике и рачунарства.
Мастер електротехнике Марко Маринковић, који је и први циклус студија завршио на ЕТФ-у, истакао је да знање које се стекне на овој високошколској установа омогућава да се релативно брзо нађе запослење и напредује у каријери.
Дипломирани инжењери Јелена Ковач, Јелица Ивковић и Ана Пухало нагласиле су да су за четири године студирања стекле најбоља знања и да су имале помоћ и подршку од наставног особља и Факултета.
(www.palelive.com / Срна)