Andrićgrad je dnevno posjećivalo po 2.000 gostiju, odnosno za vrijeme praznika oko 10.000 ljudi.
„Turisti su na gotovo tropskim vrućinama imali priliku da biraju jedno od 14 piva svjetske marke, a poseban interes je bio u suvenirnici Andrićgrada za suvenire-unikate, proizvedene u kućnoj radinosti“, ističe menadžer kamenog grada Žan Marjanović.
Direktor pekarsko-trgovinskog preduzeća „Adria“ Bojan Stojanović navodi da se trgovci nisu nadali ovakvom talasu turista i dodaje da su svi njihovi objekti bili snabdjeveni.
„Za razliku od prošlih, ove godine smo zabilježili rast prometa od pet odsto, s tendencijom da se to nastavi do kraja sezone, što je ohrabrujuće za nas i ostale firme u Višegradu“, ističe Stojanović.
Vlasnik pekare „Pereca“ Mladen Tasić kaže da je organizovano vanredno pečenje hljeba i da u toj pekari nije bilo nestašice.
Svih stotinu ležajeva u Rehabilitacionom centru „Vilina vlas“ u Višegradskoj banji bilo je u toku praznika popunjeno. Direktor Banje Pero Petrović kaže da su gosti bili uglavnom iz Srbije i Crne Gore.
Direktor Turističke organizacije Višegrad Olivera Todorović ističe da je ohrabrena dolaskom sve većeg broja gostiju u ovaj grad, što će ga i ekonomski ojačati.
U Policijskoj stanici u ovom gradu potvrdili su da u ovom periodu nije bilo incidenta, što govori da je ovo izuzetno miran grad.
Svi sagovornici saglasni su da je povećanom broju turista u grad na ušću Rzava u Drinu doprinijela izgradnja Andrićgrada, interes za Ćupriju koja je na listi Uneskoa, za manastir Dobrun, Višegradsku banju, ali i za kanjon Drine kod Višegrada.
(www.palelive.com / Srna)