ВРДНИК – У Врднику на Фрушкој гори данас је свечано отворен Први сабор геодета Србије и Републике Српске, скуп од националног значаја, али међународног карактера, који за циљ има промоцију геодезије за будућност, а на којем учествује више од 500 стручњака из ове области.
Директор Управе за геодетске и имовинско-правне послове Републике Српске Драган Станковић изјавио је за Срну да се идеја оваквог саборовања родила у јуну, на међународној конференцији у Лакташима, којој је био домаћин, а која је за тему имала „Катастар и инфраструктуру геопросторних података“.
„На тој конференцији родила се идеја, али и жеља да се организује један овакав сабор међународног карактера. Овдје имамо људе из Европе, Америке, стручне компетентне људе гдје ће на различитим панелима прије свега доћи до једне декларације коју ћемо сутра да представимо, а у којој ће бити прецизније дефинисати пут којим ће геодезија ићи у будућности“, рекао је Станковић.
Он је истакао да се очекује да ће учесници добити одговоре куда геодезија у будућем времену треба да иде када се има у виду глобални развој науке, технике и технологије, али и коришћење вјештачке интелигенције.
Станковић истиче да учествује више од 500 учесника, који ће разговарати о различитим темама о геодезији данас и њеној будућности.
Циљ је, како наводи, да се већи значај прида геодетској науци, имајући у виду да данас без ње многе ствари не би могле да се раде и функционишу, како у приватном, тако и у друштвеном животу, односно државном уређењу.
„Било какав инфраструктурни пројекат без геодезије не можете почети јер је то основ било чега. Ово саборовања или окупљање је импозантан скуп за који сматрам да ће донијети многе одговоре, да ће подићи на виши ниво сарадњу између Републике Српске и Србије и да ћемо добити многе одговоре у будућности којим путем иде геодетска струка“, закључио је Станковић.
На почетку Сабора уручене су награде за животно дјело петорици истакнутих стручњака из ове области – тројици из Србије и двојици из Републике Српске.
Из Републике Српске то су два уважена професора – правник Радомир Лукић и инжењер геодезије Владимир Лукић, који су, како је истакао Станковић, учествовали у Дејтонском мировном споразуму и дали огроман допринос развоју науке и струке – али и утемељењу саме Републике Српске.
Радомир Лукић је тренутно судија Уставног суда Републике Српске, био је дуго година декан Правног факултета у Источном Сарајеву, и аутор је више од 70 научних радова који су обиљежили сам настанак Републике Српске.
Станковић је навео да је професор Владимир Лукић основао и био први декан Архитектонског, грађевинског и геодетског факултета у Бањалуци, учествовао је у Дејтонском мировном споразуму и оставио огроман траг кад је у питању геодезија, али био је и предсједник Владе Републике Српске 1993. и 1994. године.
Први сабор геодета Србије и Српске организују Републички геодетски завод Србије, Републичка управа за геодетске и имовинско-правне послове Републике Српске, Војногеографски институт „Генерал Стеван Бошковић“, Удружење геодетских организација Србије – УГОС „Геоудружење“ и Друштво геодетских инжењера и геометара Републике Српске.
Теме којима ће се бавити данас и сутра су „Катастар 21. вијека: стуб сигурности и развоја друштва, Нове технологије у геодезији и геопросторним подацима, примјена геодезије и геопросторних података у различитим секторима, изазови и могућности када је у питњу тржиште непокретности и масовна процјена вриједности“, као и „Одрживи развој и улога геодезије у постизању глобалних циљева“.
(www.palelive.com / Срна)