Представљена књига „Богатство српског народа“

0

БЕОГРАД, 22. ОКТОБРА – Монографија „Богатство српског народа“ Здравка Мочевића у издању Фондације „Мир Божији“, која је мала енциклопедија оног најбољег што посједује српски народ у свим областима, представљена је данас на штанду Републике Српске на 67. Међународном београдском сајму књига.

Мочевић је рекао да је ова монографија, којој је покровитељ председник Републике Српске Милорад Додик, а која се може назвати и букваром и малом енциклопедијом, обухватила већину области живота и рада Срба, а на њој су радили научници са свих српских простора.

„Специфично за ово дјело је да смо покушали да обухватимо све области – од архитектуре, етнологије, историје, културног насљеђа, науке, књижевности, музике, спорта па и гастрономије. Трудили смо се да у овој књизи нађе оно најбоље чиме Срби излазе на свјетску позорницу, златне нити из свих области“, рекао је Мочевић.

Он је објаснио да је специфност монографије што третира простор на којем живе Срби као недељив, али и у томе што се први пут поред српских великана и војсковођа налази и Дража Михаиловић, јер су аутори уклонили идеолошку баријеру, као и то што је Гаврило Принцип уврштен у великане српског народа.

Аутор једне од 16 цјелина у монографији Милорад Перовић, истакао је да је „Богатство српског народа“ озбиљна књига писана на врло лијеп начин и врста врло озбиљног бедекера која ће и припадницима српског народа и странцима помоћи да схвате ко су Срби били и шта јесу.

Перовић, који је писао о енергетском и рудном богатству српских земаља, истакао је да је српски простор јако богат, да су трагови о томе веома бројни.

Он је навео да је рударска дјелатност на српском простору постојала од давнина, али да је свој прави процват рударење на српском простору доживјело у вријеме Немањића, период када је српска држава била озбиљно развијена, градила градове око рударских колонија, које су посјећивали трговци.

„Србија није арчила богатство. Рудник Ново Брдо производио је 120.000 златника годишње. Ти новци су улагани у манастире и цркве. Манастири који су зидани државним новцем су сачували националну свест српског народа“, истакао је Перовић.

Главни уредник Слободан Јанковић рекао је да је ова књига заиста својеврсни буквар, енциклопедија, у којој може пуно тога да се прочита, као на примјер у каквој је вези манастир Житомислић и руски генерал Милорадовић, али и то да је круна коју је носио Стефан Првовенчани – израђена у православној традицији, као и информације о чувеним „Илириским грбовницима“, те о везовима, а ту су и рецепти српских јела.

„Књига повезује најстарије доприносе српског народа са данашњим тренутком и гледа ка будућности“, закључио је Јанковић.

Мира Лолић Мочевић истакла је да се у књизи налази све оно што вриједи у српском народу од његовог помињања до данашњих дана, од онога што је историја, антропологија, етнологија али и савременог тренутка и онога што интересује млађе генерације.

На штанду Републике Српске данас су представљена „Сабрана дјела Радована Јовановића“ у издању СПКД „Просвјета“ Тузла, као и издања СПКД „Просвјета“ Гацко – Зборник радова 26. Научног скупа историчара у Гацку са темом: „Знаменити Херцеговци кроз историју“ и часопис „Нова Зора“.

 

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare