Ромић: Српска постаје ктитор манастира

0

БАЊАЛУКА – Комисија за манастир Хиландар Владе Републике Српске конституисана је данас у Бањалуци и биће повезница Српске и овог манастира путем помоћи у реализацији пројеката потребних за његову обнову, рекао је предсједник Комисије Марко Ромић.

Ромић је новинарима рекао да је на овој првој сједници разговарано о плану рада и текућим потребама, на основу којих ће Комисија, у комуникацији са Задужбином Манастира Хиландара из Београда и самим Манастиром, вид‌јети које су то потребе.

„На овај начин цијела Република Српска и њени грађани уграђују се у свете темеље Манастира и на одређен начин, Српска постаје ктитор самог Хиландара и свих пројеката који су у току“, рекао је Ромић, подсјетивши да је Манастир Хиландар прије 20 година страдао у пожару и да од тада траје обнова и реконструкција.

Према његовим ријечима, Комисија има задатак да прати обнову, односно извођење оних пројеката који ће Српска финансијски подржавати кроз свој буџет.

Ромић је истакао велику заслугу предсједника Републике Српске Милорада Додика за оснивање Комисије, као и жељу цијеле Српске да се угради у Свету Гору и кроз обнову пирга Светог краља Милутина.

Он је додао да је предложено и снимање документарног филма о великој хуманитарној мисији коју је Манастир Хиландар спровео у Српској 1997. године, када је Манастир и материјално и духовно дао подршку Српској кроз помоћ многим новорођенчадима, који су благодарни на томе, међу које и он спада.

Директор Задужбине Манастира Хиландара из Београда Миливој Ранђић рекао је да ова установа има задатак да, у име Хиландара и његове спољне мисије, води рачуна о односима са Србијом, Српском и српским народом.

„Манастир Хиландар је извориште нашег духовног и културног идентитета у времену када је тај идентитет веома важан у глобалној цивилизацији у којој сви живимо, да бисмо сачували оно што је наше особено и да то подијелимо.. Веома је важно управо са тим изворима имати спрегу“, сматра Ранђић.

Он је напоменуо да и Србија и Српска имају законе о Хиландару, да је такав закон донијела Румунија за њихову светињу на Светој Гори јер је она, додао је, била и остала најдуховнији израз православне цркве, њене цјелине и мјесто њеног јединства у овом времену у којем је све на искушењима.

„Наш задатак је да будемо техничка и оперативна подршка на том великом и светом мјесту као што је Хиландар. Он се обнавља и идуће године ћемо коначно ставити тачку на обнову изгорјелог дијела, али пред нама су послови као што је нова манастирска ризница, њен депо, те обнова пирга који је Свети краљ Милутин сазидао“, рекао је Ранђић.

Народна скупштина Републике Српске је, на иницијативу предсједника Републике Српске Милорада Додика, у марту донијела Закон о очувању културног и историјског насљеђа манастира Хиландара, након чега је Влада Републике Српске именовала Комисију за манастир Хиландар.

Циљ овог закона јесте испуњавање свих законских и формалноправних предуслова за сталну институционалну подршку Српске овој светињи.

Његовим усвајањем створена је могућност да се обезбиједи стална, извјесна и сигурна финансијска подршка манастиру Хиландар из буџетских средстава Српске.

Према овом закону, биће праћени и радови на обнови и реконструкцији манастира Хиландар, као и друге мјере заштите постојећих објеката, изградњи нових објеката манастира, рестаурацији и слично.

Српска ће посредством својих надлежних органа учествовати у организацији прослава и значајних датума, те обављања других послова од значаја за очување традиције и културе историјског насљеђа Хиландара.

У документу је истакнуто да ће средства за обављање послова предложених законом бити обезбијеђена у републичком буџету, а за реализацију пројеката за очување културног и историјског насљеђа манастира Хиландар новац је могуће обезбиједити и у буџету јединица локалне самоуправе, путем донација и других извора, у складу са законом.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare