Додик: Српска дијели судбину региона, али чува мир и свој капацитет

0

Предсједник Републике Српске Милорад Додик истакао је да Српска дијели судбину региона и види отворене проблеме на које треба реаговати, а да јој је примарни циљ да очува стабилност и мир и да не изгуби ништа од политичког капацитета у складу са Уставом БиХ.

Он је указао да је Република Српска суочена са великим притисцима досадашње америчке администрације која јој је увела „тихе санкције“, те додао да је Српска у свему томе имала пријатеље, да се сналазила и борила.

Додик је нагласио да Република Српска тражи све могуће контакте, а о томе говори и његова посјета Самиту БРИКС-а, гдје је постало јасно да је Русија стабилна земља и четврта економија свијета.

„Ту су и избори у САД који ће промијенити неке ствари, али не треба очекивати да ће се све средити“, рекао је Додик у другом дијелу панела „Актуелна глобална дешавања и њихов утицај на земље западног Балкана“ овогодишње „Инвест Српска“ конференције.

Додик је рекао да не би био проблем и да нека од чланица ЕУ одлучи да приступи БРИКС-у, додајући да таква одлука не би била против ЕУ.

Сијарто: Мађарски интерес је миран и економски стабилан Балкан

Мађарској је у интересу да Балкан буде миран и економски стабилан, поручио је министар иностраних послова Мађарске Петер Сијарто на конференцији „Инвест Српска“ на Јахорини, истичући да су због тога и у БиХ покренуте озбиљне инвестициије.

Сијарто је као примјер навео 26 милиона подршке за 1.870 пољопривредника у Републици Српској који су покренули развојне пројекте и купили пољопривредну машинерију од 57 мађарских компанија, што одговара енглеском изразу вин-вин /побједа-побједа/.

„Ваши пољопривредници су остварили инвестиције, а наши произвођачи извозили пољопривредне машине овамо. То смо остварили уз међусобно поштовање јер смо питали предсједника Републике Српске Милорада Додика које је подручје најбоље за сарадњу“, рекао је Сијарто.

Он је истакао да Мађари не долазе овамо да се праве важни и да одређују нешто, већ само питају и добију одговор.

„Нама исто покушавају да кажу шта треба да радимо. ЕУ је Мађарској наметнула финансијске санкције због тога што смо рекли да је мајка жена, отац мушкарац и да нам д‌јецу оставе на миру. То је вриједност коју заступамо и свако треба да показује поштовање према нашем ставу“, нагласио је Сијарто.

Он је указао да су мађарске компаније спремне ући у три велике инвестиције из којих су се повукли Нијемци, а које се односе на пречишћавање вода и обновљиву енергију.

Сијарто је изразио наду да мађарске компаније МОЛ и ОТП разматрају да се појаве на тржишту у Републици Српској, те да ће врло радо ступити у контакт са њиховим руководством у вези са тим.

„Мађарска спољна политика 10 година проводи политику у чијем је фокусу економија“, нагласио је мађарски министар иностраних послова.

Он је нагласио да је економска сарадња са Западом и Истоком кључ успјеха Мађарске и да та два пута не искључују један други, те да су лицемјери сви који тврде супротно и одговарају од таквог приступа.

Обраћајући се учесницима панела под називом „Актуелна глобална дешавања и њихов утицај на западни Балкан“ Сијарто је рекао да је, када покушава да приволи кинеске компаније да дођу у Мађарску, у конкуреницији са Шпанијом, Њемачком и другим земљама Запада.

Мађарски министар захвалио је за позив да говори на Јахорини и истакао да то представља другу прилику да присуствује Економском форуму који треба да допринсе да БиХ и Република Српска буду привлачније инвеститорима.

„Ми смо у Мађарској већ 15 година на власти и то је изузетна ситуација ако погледамо цијелу Европу. Мислим да је кључ нашег дугог управљања земљом да су све мађарске владе од 2010. одређивале своју политику стратегију на основу националних интереса“, нагласио је Сијарто.

Он је нагласио да је најважније да се влада држи националних интереса и да то треба бити путоказ у креирању политика.

„Примјер Мађарске показао је да је могуће бити лојалан члан ЕУ и НАТО-а и поред тога успјешно остваривати сопствене националне интересе. За то је неопходна храброст, да будемо поносни на своју нацију и никада се не одрекнемо националног суверенитета“, рекао је Сијарто.

Према његовим ријечима, важно је и то што Мађари нису познати као људи који су спремни да се потчине, него да спроводе оно што је у складу са националним интересима.

„Оно што није, ми се упуштамо у расправу да бисмо постигли резултат који служи и у интересу националних интереса и основног циља због којег је расправа и започета“, појаснио је Сијарто.

Он је подсјетио да је привреда Мађарске током љевичарске владе малтене уништена у стратешким секторима, те да су страни инвеститори имали већину власништва, да су плаћане високе стопе пореза, да је била висока стопа незапослености и државни дуг.

„Примијенили смо два важна стратешка средства у поређењу са Европом. У Мађарској се плаћа најмањи порез на рад, увели такозвани флет текс 15 одсто пореза на лични доходак, 18 одсто на профит предузећа и то је јединствено у цијелој Европи“, рекао је Сијарто.

Сијарто је истакао чињеницу да када је Мађарска увела девет одсто пореза на привредна друштва, Доналд Трамп је приликом првог избора на позицију предсједника САД веома позитивно реаговао на то јер и он заговара патриотску политику.

„Једноставно не дозвољавамо да нас смјесте у неке оквире. Ми смо дијелови западних интеграција, али не желимо да се одрекнемо нашег права да и са свијетом према Истоку остваримо уску сарадњу у погледу економије“, рекао је Сијарто.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare