Протојереј-ставрофор Дарко Ђого рекао је вечерас да је потребно да се људи покрену из посвећености себи ка посвећености другима, да дијеле радост и тугу, те буду ту једни за друге како се не би изгубили.
Ђого је нагласио да је за студенте Универзитета у Источном Сарајеву, али и за све друге, врло важно да се покрену и размисле о смислу живота, не само у теоријском смислу, него и о томе како организовати живот.
„Млади људи могу и треба да погледају у себе и да виде у својој души колико су се удаљили једни од других, а колико смо и даље ту једни за друге“, изјавио је Ђого новинарима на Палама, прије предавања под називом „О духовној глади и животним недаћама кроз мисли светих отаца“.
Ђого је истакао да покушава да пренесе млађим генерацијама да је поента да се у сваком времену разазна да треба носити и крстове једни другима, дијелити радост и тугу, те бити једни за друге ту како се не би изгубили.
„Ако имамо чињеницу да су два млада живота у студентском дому изгубљена, то је пораз свих нас“, указао је Ђого.
Он је додао да је студентски дом мјесто заједништва, гдје се дијели добро и зло, дијели сиромаштво, пјесма, туга и мјесто које једино има смисла ако се све дијели.
„Ако су људи толико опхрвани тугом, драмом, трагедијом живота, да никога од нас нису препознали као људе достојне да им то кажу, онда смо ми као заједница у проблему недостатка заједништва и недостатка молитве и духовности и душе, онда морамо да се замислимо да ли се та наша прича о томе да смо добри, топли и душевни људи потврђује у стварности или можда нисмо такви какви се сами себи чинимо“, истакао је Ђого.
Према његовим ријечима, студентска заједница и академска заједница не назива се узалуд заједница и она подразумијева да људе формирају, не само предавања професора, него и заједништво, што је подједнако некад толико важно, колико и све оно што ће студенти чути.
Професор Филозофског факултета у Новом Саду Слободан Владушић рекао је да се одазвао позиву професора Ђоге како би на предавању говорио о савременом свијету какав он заиста јесте, а како не изгледа тако када се филтрира кроз медијску слику свијета.
„То је једна страна овог предавања, а друга јесте о једној врсти међугенерацијског диалога да чујемо шта млади, будући интелектуалци имају рећи нама старијим колегама и да негде у том дијалогу видимо шта нам је чинити у данашњем времену које је револуционарно“, истакао је Владушић.
Он је додао да се дешавају промјене парадигме или нестанак нечега што је хуманистички концепт човјека и замјена тог концепта нечим што што би се назвало антихуманизам.
Владушић је рекао да на први поглед дјелује само као теоријска промјена, те да ће на вечерашњем предавању покушати показати да се то тиче живота свих и да постоје врло јасне консеквенце у свакодневном животу.
(www.palelive.com / Срна)