ФОЧА – Уградња звучног семафора на најпрометнијој раскрници у Фочи обрадовала је слијепа и слабовида лица, која се надају да је то само први корак у олакшавању кретања и побољшавању безбједности у саобраћају не само за ову категорију становника, већ за пјешаке уопште.
Осамдесетдвогодишња пензионерка из Фоче Роса Радовић не види на једно око и сама се тешко креће, а највише ју је страх када треба да пређе улицу.
„Не могу сама да се крећем, мора дијете да дође да ме доведе у Удружење. Најтеже је на прелазу, бојим се да ме ауто не згази“, испричала је Роса, те навела да јој много значи увођење звучног сигнала на семафорима на раскрници код општине и зграде полиције.
Она је рекла да јој је много лакше да пређе улицу када чује звучни сигнал, те додала да би било добро их има на више раскрсница.
Предсједник Међуопштинског удружења слијепих и слабовидих у Фочи Дара Ђајић навела је да су након три године иницијативе, захваљујући разумијевању одборника и начелника општине, успјели у намјери уградње звучног семафора.
„То много значи не само за слијепа, него и за остала тешко покретна лица, дјецу у колицима и остале грађане“, навела је Ђајићева.
Она је изразила наду ће Удружење успјети да, путем пројекта или на неки други начин, обезбиједи средства за уградњу звучног сигнала и на семафорима на раскрсници код Дома здравља, која је, такође, доста фреквентна.
Међуопштинско удружење слијепих и слабовидих тренутно окупља 22 члана у Фочи, Калиновику и Чајничу.
Ове године Међуопштинска органоизација у Фочи добила је статус од јавног интереса за ову локалну заједницу, па се надају да ће се то од наредне године одразити на издвајања из општинског буџета.
„Ове године добили смо 1.200 КМ, прошле 1.600, а како ће бити сљедеће, не знамо, немамо трајно ријешено питање финансирања“, навела је Ђајићева.
Удружење је ове године конкурисало за средства од игара на срећу пројектом „Брига о квалитету живота слијепих и смањењу сиромаштва“ при Министартву здравља и социјалне заштите Републике Српске, али повратну информацију још нису добили.
„Ту смо пројектовали средства од 9.000 КМ, а планирали смо субвенцију за електричну енергију, прехрамбено-хигијенске пакете и једнократне новчане помоћи за наше чланове и дио средстава за рад Удружења. Од јула чекамо да ли ће нам одборити пројекат“, рекла је Ђајићева.
Поводом Међународног дана особа са инвалидитетом – 3. децембра, намјеравали су, али у томе нису успјели због недостатка средстава, да обезбиједе помоћ у прехрамбеним намирницама за своје чланове. Из истих разлога није реализована ни музичка смотра у Фочи слијепих и слабовидих Републике Српске.
У Међуопштинском удружењу слијепих и слабовидих је 18 пензионера, 16 корисника социјалне помоћи – додатка за помоћ и његу, четири корисника личне инвалиднине, три ратна војна инвалида, једна цивилна жртва рата и једна особа у Старачком дому у Калиновику.
Из овог Удружња су поручили да су потребе слијепих и слабовидих много веће од других особа, јер за било коју активност морају некога да ангажују. Боре се колико и како могу, али им је потребна подршка друштвене заједнице.
(www.palelive.com / Срна)