БАЊАЛУКА – Савез општина и градова Републике Српске никада није био нити ће бити било каква врста политичке организације већ мјесто гдје се заступају и обједињују интереси све и једне појединачне чланице, односно 64 локалне заједнице у Републици Српској, 10 градова и 54 општина, рекао је предсједник Љубиша Ћосић.
Влада Републике Српске утврдила је у сриједу, 4. децембра, Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о буџетском систему, којим се, између осталог, уређује припадност и расподјела прихода од индиректних и директних пореза, као и непореских прихода у Српској.
Ћосић је на конференцији за новинаре у Бањалуци истакао да Савез апсолутно стоји иза приједлога прослијеђеног Влади од које траже да се ове измјене и допуне усвоје и примјењују у наредне три године.
Он је истакао да ће се неке локалне заједнице, нарочито 20 изразито неразвијених, које добију по 200.000, 300.000, 400.000 КМ више у свој буџет, у потпуности опоравити.
Он је подсјетио да је овај закон донесен 2012. године и да су се до 2016. десиле три измјене и допуне, а посљедња се односила на критеријуме о расподијели средстава од ПДВ-а.
Ћосић је указао да посљедњих година све и једна локална заједница у Републици Српској има повећање средстава од ПДВ, у овој години је то рекордан износ од 550 милиона КМ.
У идућој години је планирано 607 милиона, а Ћосић је навео да очекује да ће бити и више, те да је идеја Савеза да они који добијају највише, буду солидарни и да добију умањења, а да се то умањење расподијели за 20 изразито неразвијених и 15 неразвијених општина.
„Бањалука почетком ове године планирала је приход од 68 милиона КМ од ПДВ-а, а добиће 78, док је Бијељина планирала 38 и добиће 42. Значи, оно што су они планирали, остварено је више“, истакао је Ћосић и додао да оба града не добијају мање већ више ове године.
Такође је појаснио да је ову конференцију за новинаре сазвао и да би указао да 20 изразито неразвијених локалних заједница обухвата територију од 4.200 квадратних километара и да тамо живи 90.000 становника.
Они, каже, добијају средства од ПДВ-а колико сама Бијељина добије заједно, која је 730 квадратних километара.
Навео је да 15 неразвијених локалних заједница добије од ПДВ-а мање 77 милиона од Бањалуке, а у њима живи 155.000 становника на површини од 5.200 квадратних километара, за разлику од Бањалуке која се налазе на површини од 1.239 квадратних километара.
Према томе, рекао је Ћосић, становништво које броји износ од скоро 250.000 становника, живи на 9.400 квадратних километара, односно на готово пола Републике Српске.
„Нема по два ауто-пута који улазе у тај град. Нема све бенефите које имају велики градови“, рекао је Ћосић и додао да ни Приједор, Источно Сарајево, Добој и Зворник, као градови који имају 50.000 основника, не добијају ништа од повећања.
Нагласио је да је буџет Бањалуке између 220 и 240 милиона КМ, а да је једна трећина, односно 80 милиона од ПДВ-а.
„Говори ли ико о томе колико су порасли приходи од пореза на доходак Бањалуци. По основу посљедњих измјена из прошле године. Колико су приходи Бањалуке од продаје земљишта, од ренте и уређења, од такси. То су приходи на којима један менаџер, градоначелник треба да ради“, рекао је Ћосић и додао да у Источном Сарајеву нико није гасио свјетло ни једној републичкој институцији.
Ћосић је напоменуо како није било иницијативе да је нека одбијена на штету било које локалне заједнице, али јесте да нека реализација није угледала свјетлост дана.
Истакао је да је међу онима која је угледала свјетлост дана приједлог да запослене у предшколским установама у неразвијеним, изразито неразвијеним општинама плаћа Влада Републике Српске, што ће се ускоро десити.
На иницијативу Савеза општина и градова Републике Српске, а с циљем постизања финансијске стабилности и развоја неразвијених и изразито неразвијених јединица локалне самоуправе, Влада Републике Српске предложила је мјеру да се развијеним јединицама у наредне три године умање износи прихода од индиректних пореза и тај дио средстава усмјери у развој неразвијених јединица локалне самоправе.
(www.palelive.com / Срна)