ВЛАСЕНИЦА – Промоција документарног филма „Спасавање прекинутог дјетињства: Тинос – 30 година послије“ аутора Младена Којића биће одржана у суботу 21. децембра у Власеници.
„Филм је снимљен 30 година након боравка 90 дјеце и пет учитељица из Власенице, Братунца, Скелана и Сребренице на Тиносу као израз захвалност грчком народу и становницима тог грчког острва за несебичну подршку и уточиште које су пружили дјеци из Републике Српске током 1994. године“, рекао је Којић.
Он је истакао да је средином октобра филм премијерно приказан на острву Тинос, мјесту гдје је све почело, на које се вратило десет лица, некадашње дјеце и учитељица, са којима је била и сарадник на овом филму Слађана Димић, координатор у име Црвеног крста Србије, која је готово двије деценије била организатор одласка дјеце у Грчку.
„Посебно, незаборавно и изнад наших очекивања било је наш нови долазак на Тинос, гдје је филм први пут приказан. То је била прилика да се обнове контакти настали прије три деценије, сретну драги људи, посјете посебна мјеста, која су нам остала урезана у сјећање“, навео је аутор филма у саопштењу упућеном меиђима.
Он је истакао да су дјеца боравила пет мјесеци у Грчкој, и да су била смјештена у хотелу, уз организовану редовну настави и учитеља грчког језика, као и друге ваннаставне, забавне и едукативне активности.
„Већина дјеце, која су у том периоду боравила на острву Тинос, била су дјеца без једног или оба родитеља, дјеца ратних инвалида, избјеглице, којима је безбрижност дјетињства и одрастања прекинута ратом, страдањем најближих, расељавањем и свим траумама које настају у таквом окружењу“, каже Којић.
Према његовим ријечима, изражено је интересовање да се овај филм прикаже и у Београду, Бајиној Башти, Зворнику.
У плану је учешће на фестивалима у региону и Грчкој као и наставак снимања филма чиме ће бити обухваћени људи са острва Тинос који су пружили љубав и бригу дјеци.
Којић додаје да не би било лако све то урадити да снимање Филма није помогла компанија „Gross“ – Рудник олова и цинка „Сасе“, као и Представништво Републике Српске у Грчкој.
Трошкове организације пута у Грчку подржала је предсједник Скупштине Србије Ана Брнабић, Фондација за српски народ и државу, Министарство рада и борачко–инвалидске заштите Републике Српске, општине Братунац и Власеница, као и Организација породица погинулих, заробљених и несталих цивила Сребренице, те поједине приватне компаније из Братунца.
Документарни филм „Спасавање прекинутог дјетињства: Тинос 30 година послије“ емотивна је прича о пријатељству између грчког и српског народа, прожета емпатијом, љубављу и солидарношћу.
У средишту ове приче је судбина дјеце из чије је дјетињство нагло прекинуто почетком ратних сукоба, која су остала без својих домова, чланова породице, слободе и безбрижности у којој су дотад живјела и одрастала.
Филм је ратна прича испричана кроз сјећања и личне доживљаје дјеце основне школе, која су данас одрасли људи. Она су, упркос ратним страхотама, избјеглиштву и губитку најмилијих, имала срећу да у тим изузетно тешким временима осјете свјетлију страну живота – далеко од рата, окружена љубављу, сигурношћу и срећом.
Универзална порука филма јесте искрена захвалност грчком народу за све што су учинили за дјецу, али и подсјећање да се тако велики гест пријатељства, љубави и солидарности никада не заборавља.
Филм преноси поруку да сваки рат уништава животе свих људи, а највише погађа оне најрањивије – дјецу, која уз све друге губитке, остају ускраћена за своје дјетињство.
Промоција је предвиђена за 17.00 часова у амфитеатру Студијског програма шумарство у Власеници у сарадњи са локалним Културним центром.
(www.palelive.com / Срна)