Бивши предсједник Народне скупштине Републике Српске Драган Калинић изјавио је, поводом 9. јануара – Дана Републике, да је вријеме да се Српска окрене себи, још чвршће веже за српски народ и са много више пажње ослушкује његове потребе и ефикасније рјешава проблеме.
„Имамо и снаге и памети и то можемо и морамо. Ако тако радимо Република Српска неће пропасти. Не затварајмо ниједна добронамјерна врата, чувајмо и јачајмо везе са Србијом и нашом дијаспором и наставимо његовати односе са провјереним иностраним пријатељима“, поручио је Калинић у изјави Срни.
Он је истакао да Српска православна црква треба да буде снажан духовни ослонац у свакодневном настојању да буде обновљено српско јединство и да никада не треба заборавити како су Срби почетком 90-их година прошлог вијека били политички обједињени у општенародни покрет у којем су војска, полиција и народ одбранили и сачували Републику Српску.
„Почнимо вјеровати да `Само слога Српску спасава`“, навео је Калинић, некадашњи посланик Скупштине српског народа у БиХ која је 9. јануара 1992. године прогласила Републику Српску.
Он је рекао да овог 9. јануара вјероватно многи постављају питање које није само реторичко – како да као мала земља, „сламка међу вихоровима“, издржи сва садашња и будућа искушења и опстане у овом свјетском вртлогу којем се још не назире крај?
„Данас нам је потребна и Карађорђева храброст и одлучност, али и Обреновићева мудрост и Пашићево лукавство како бисмо сачували све ово што имамо и што су својим животима и својом слободом платили најбољи међу нама“, оцијенио је Калинић.
Он је указао да се мора сачувати све оно што западни моћници и домаће удворице, мимо устава и закона и даље желе узети Републици Српској.
„Наше је неотуђиво право да слободно живимо у својој земљи и да будемо равноправни са друга два народа у БиХ, да одбранимо наше демократски успостављене институције, да сачувамо нашу имовину, наше материјалне и људске ресурсе, да наставимо и сами, али и уз помоћ пријатеља извана развијати нашу економију и да нашој младости обезбиједимо сигурну будућност“, нагласио је Калинић.
Он је рекао да је јасно да се немамо чему надати од оних који су 14. децембра 1995. године у Паризу славодобитно ставили своје државничке потписе на Дејтонски споразум, са изузетком Русије.
„Оне који нису у међувремену умрли или њихове насљеднике, наша Народна скупштина би с правом могла упитати – да ли су у међувремену повукли своје потписе са овог међународног документа. Јер већ прву годину након ове церемоније, само што је наступио мир и успостављена у БиХ нова уставна реалност, насљедници свјетских велможа отпочели су разградњу основих принципа Дејтонског споразума“, подсјетио је Калинић.
Он је напоменуо да се са примјеном такозваних бонских овлаштења преко инсталирања недејтонских институција наставило са вандализмом високих представника кроз промјене устава, наметање закона, санкције, кадровске смјене, политичке процесе кроз узурпаторску улогу Уставног суда све до слома Устава БиХ.
„Умјесто мира стабилности и економског развоја у интересу свих грађана БиХ десио се хаос. У позадини свега трају упорни покушаји унитаризације БиХ и прекрајања свега и свачега, и то нескривено у интересу и по мјери једног већинског народа, а уз здушну асистенцију самозваног високог представника и проскрибованог Уставног суда БиХ“, навео је Калинић.
Према његовим ријечима, политички насљедници на различитим нивоима и кроз различите институције оних великих шефова чији потписи још стоје испод Дејтонског споразума одустали су од овог документа, извргли га руглу и онда су брже-боље оптужили српску страну за његово кршење и непоштовање.
И парадоксално, истакао је он, истинске браниоце „слова Дејтона“ подвргли су санкцијама, кажњавањима и процесуирању.
„Након готово 30 година све ово је, ипак, постало неподношљиво. Вријеђа нам интелигенцију“, поручио је Калинић.
Он је истакао да су узалудни покушаји да се сарајевска унитаристичка елита позове на унутрашњи дијалог и споразумијевање иако то може да буде не само благотворно него и сврсисходно за све народе у БиХ.
Република Српска прославиће 9. јануара Дан Републике и 33 године постојања, а овогодишњи слоган је „За вјечност рођена“, те је објављен и видео-спот.
Девети јануар слави се као Дан Републике Српске јер је тог датума 1992. године настала под првобитним називом Српска Република БиХ.
Основали су је српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ након што су прегласани у кључним питањима о опстанку Југославије, а припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба који су имали статус конститутивног народа.
(www.palelive.com / Срна)