
На Филозофском факултету Универзитета у Источном Сарајеву данас је отворена изложба „Писмо Српкињи: Лав Толстој о божанском и људском“. Изложба је инспирисана преписком Анђе Петровић и Лава Толстоја у којој га она моли да стане у заштиту Срба, након Аустроугарске анексије БиХ.
Изложбу је отворио представник Руског Дома из Београда Георгиј Николајевич Енгелхарт (Энгельгардт Георгий Николаевич).
Георгиј Енгелхарт рекао је да је изложба настала на иницијативу Музеја Лава Толстоја у Москви у коме се налазе и Толстојеве преписке. Установили су да међу препискама нису само оне које се односе на однос Лава Толстоја са Србијом и Србима као народом, већ је пронађена и преписка која се односи на анексиону кризу у Босни и Херцеговини из 1908. године, нешто што Толстоја посредно веже за ове крајеве.
„Тако је настала ова изложба, која нам показује једну врло необичну причу, врло необичну историју. Једна млада дјевојчица, Анђа Петровић, која је тада имала 17 година и припадала је породици која је била један од стубова српске културе кроз више нараштаја, она је као гимназијалка страшно била погођена као и цијела српска омладина, том анексионом кризом, диктатом Хабзбуршке монархије према Србима. Она желећи да анимира неку свјетски познату личност бира Толстоја и обраћа му се у једном писму, гдје тражи од њега да се заложи за српску ствар, за српски народ, да подржи Србе против јавне неправде“, истакао је Енгелхарт.
Енгелхарт је нагласио да је у преписци било јако много полемике, јер су писма Анђе Петровић била ратоборна а Толстој јој је одговарао својим препознатљивим философским стилом и износио своја философска начела. Културолошки је дат приказ и философа и писца и какав одговор он добија од дијела аудиторија.
Из ове преписке се види да је генерација Анђе Петровић заиста била посебна и њен значај се огледа управо у тој ратоборности.
„Та генерација, то су били људи апсолутно искрени у својим погледима, а знамо да су они за своје погледе на свијет платили највишу цијену што људско биће може да да. То је била генерација која је изнијела на себи и Балканске ратове и Велики рат и на крају крајева извојевала ту побједу којој је тежила. И зато је то врло интересантна слика тих наших односа, између младе српске културе и руског писца који је тада био на врхунцу. Али тај дијалог култура то је нешто посебно“, рекао је Енгелхарт.
Према ријечима Георгија Енгелхарта управо дијалог српске и руске културе био је повод за настанак ове изложбе.
Изложба на Филозофском факултету јавности ће бити доступна до 24. априла 2025. године.
(www.palelive.com / Катарина Дивчић)