ISTOČNO SARAJEVO – Na području Centra javne bezbjednosti /CJB/ Istočno Sarajevo u prošloj godini registrovano je 13 maloljetnika u izvršenju krivičnih djela, dok ih je prethodne godine registrovano 14, rekla je Srni portparol Centra Danka Tešić.
Tešićeva je istakla da je od ovog broja protiv jedanaest maloljetnika podnesen izvještaj nadležnim tužilaštvima o počinjenom krivičnom djelu.
Ona je naglasila da je četvoro maloljetnika koji su počinili krivična djela dobi od 14 do 15 godina i devetoro od 16 do 18 godina, od čega 11 muškaraca i dvije ženske osobe.
„Maloljetnici uglavnom vrše krivična djela iz oblasti imovinskih delikata, riječ je o krađama i teškim krađama čija materijalna vrijednost nije velika, te sporadični slučajevi oštećenja tuđe stvari, tjelesne povrede i slično“, navela je Tešićeva.
Prema njenim riječima, u protekloj godini maloljetnici su počinili 15 krivičnih djela, od čega 11 protiv imovine, dva protiv života i tijela i dva protiv bezbjednosti saobraćaja.
Ona je napomenula da su maloljetnici često i oštećena strana, tako da su u protekloj godini izvršena nasilja nad 18 maloljetnika, što je pet lica manje u odnosu na 2015. godinu.
Tešićeva je dodala da je nasilje izvršeno nad šest maloljetnika dobi od 16 do 18 godina, nad četiri dobi od 14 do 16 godina i nad osam dobi do 14 godina.
Prema njenim riječima, nasilje je izvršeno nad sedam maloljetnika muškog i 11 ženskog pola.
Ona kaže da je, uprkos složenoj problematici koja prati rad policije, odnos prema maloljetnicima krajnje profesionalan, o čemu najbolje govori podatak da do sada nije bilo pritužbi roditelja na odnos i rad policije.
Tešićeva je navela da policija redovno i u kontinuitetu sprovodi preventivne aktivnosti iz oblasti maloljetničke delinkvencije, kao što su zabrana točenja i prodaje alkoholnih pića maloljetnicima u ugostiteljskim objektima i trgovinskim radnjama, a organizuje i stručna predavanja u školama, okrugle stolove i javne tribine.
„Smatramo da, osim policije, i druge institucije u znatnoj mjeri preventivno mogu uticati na smanjenje maloljetničke delinkvencije, prije svega porodica kao osnovna ćelija društva u kojoj se formira ličnost, škola, centri za socijalni rad, ustanove kulture, sportska udruženja, komunalna policija i inspekcijski organi“, poručila je Tešićeva.
Ona je napomenula da prvenstveno porodica i škola mogu i moraju prepoznati devijantna ponašanja maloljetnika i o tome obavještavati policiju ili druge institucije s ciljem blagovremenog regovanja i sprečavanja da to preraste u kriminalne aktivnosti.
(www.palelive.com / Srna)