ČAJNIČE – Malinarstvo u BiH je u usponu i daje veoma značajan doprinos smanjenju nezaposlenosti, zbog čega zaslužuje veću pažnju svih institucija koje bi trebalo da budu uključene u ovaj proces, rekao je NJegoš Tupeša iz Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti opštine Čajniče.
On je na okrugom stolu o tomi „Poboljšanjem kvaliteta maline do sigurnog tržišta-uvođenjem sistema sledivosti proizvoda“, održanom u Čajniču rekao da
u razvijenim evropskim zemljama raste potrošnja maline i njena maloprodajna cijena, te da domaća proizvodnja treba da bude kvalitetna da bi bili konkurentni na tom tržištu.
„Ključni doprinos poboljšanju kvaliteta je sertifikovanje proizvodnje koja će u najkraćem vremenu biti obavezna i kojom možemo uspostaviti odgovarajući sistem upravljanja kvalitetom“, dodao je on.
Tupeša je pozvao nadležne institucije i donatore da pomognu u procesu uspostavljanja sistema upravljanja kvalitetom.
Na okruglom stolu su istaknuti problemi u vezi sa nestručnom upotrebom agrohemije, te, navedeno je, neozbiljnom pristupu u primarnoj proizvodnji, posebno u fazi berbe i otkupa.
Prezentovan je inovativan primjer sistema upravljanja kvalitetom u procesu proizvodnje i otkupa maline koji je primijenjen u otkupnoj stanici Zaborak.
Skupu su, osim malinara, otkupljivača i prerađivača ovog voća, udruženja građana i predstavnika opštine Čajniče, prisustvovali i profesori Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta Istočno Sarajevo.
Okrugli sto je održan u okviru projekta „Dobra proizvođačka praksa u otkupnoj stanici Zaborak u opštini Čajniče“ koji se finansira putem finansijskog mehanizma integrisanog i održivog lokalnog razvoja u Republici Srpskoj.
Finansijski mehanizam je rezultat zajedničke inicijative Ministarstva finansija, Ministarstva uprave i lokalne samouprave Srpske, Vlade Švajcarske, UNDP-a i Investiciono-razvojne banke Srpske.
(www.palelive.com / Srna)