Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama članice Aktiva žena OO Srpske demokratske stranke Pale posjetile su Centar za socijalni rad Pale i tom prilikom obavile razgovor sa psihologom Jelenom Čečar.
Članice su informisane da su u ovoj godini na području opštine Pale evidentirana 23 slučaja nasilja u porodici, od čega se 15 slučajeva odnosi na nasilje nad ženama. Na osnovu podataka sa kojima raspolaže Centar za socijalni rad Pale može se konstatovati da je broj nasilja u porodici u 2017. godini u porastu u odnosu na isti period prošle godine.
„Centar za socijalni rad Pale, potpisao je Protokol o saradnji sa nadležnim subjektima na zaštiti žrtava nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja sa Policijskom stanicom Pale, Centrom za mentalno zdravlje i Doma zdravlja Pale“, izjavila je Čečar.
Članice Aktiva žena OO SDS Pale su obavještene i da se Centar za socijalni rad Pale zajedno sa potpisnicima Protokola uključuje u svaki vid borbe protiv nasilja u porodici polazeći od procjene stanja da li postoje opravdani razlozi za preduzimanje hitnih mjera da ne bi došlo do ugrožavanja života i zdravlja žrtve.
Nasilje u porodici predstavlja kršenje ljudskih prava,te je češće izraženo nad ženama. Neophodno je reagovati na vrijeme i spriječiti svaki vid nasilja, razviti svijest o prevenciji datog problema i dati određen doprinos kako pojedinca tako i zajednice.
(www.palelive.com)
Не подржавам насиље над било ким у било којем облику, али смета ми лицемјерје. Зашто се никада не говори о насиљу над мушкарцима? Да ли се подразумијева да су сви мушкарци дивљаци, и да одмах одаламе жену чим му нешто зуцне?
Има људи који годинама трпе насиље од стране жена. Није свако насиље физичко, има и психичког злостављања. Трпе да их пред малољетном дјецом називају погрдним именима, да се деру на њих, да их покушавају избацити из куће, док у тајности имају афере са другим мушкарцима. Шта ћемо с тим?
Наравно, наћи ће се неко да се нашали на рачун таквог мушкарца, али ево ја вас озбиљно питам, зар то није насиље, и зар друштво у таквом случају и даље не стоји на жениној страни, ма колико то неправедно било? Када би сутра неко такав поднио захтјев за развод брака, да ли би друштво било на његовој страни да му не узме имовину и да му додијели му дјецу? Ја тврдим да не би. Напротив, узели би му пола свега што има, и наметнуло да плаћа алиментацију, и по сили закона постало саучесник у злостављању.
Увјерите ме у супротно.
ПОЗИВАМ ЦЕНТАР ЗА СОЦИЈАЛНИ РАД ДА СЕ ОГЛАСИ.
Лијеп поздрав