Planirana lokacija neprihvatljiva za odlaganje radioaktivnog otpada

0

NOVI GRAD – Bilo bi nekorektno postaviti skladište radioaktivnog otpada u opštini Dvor blizu granice sa BiH jer je riječ o seizmički nestabilnom području, što može predstavljati opasnost za narednih 10 do 12 generacija, rekao je član tima za geologiju profesor Neđo Đurić nakon posjete lokaciji planiranoj za skladištenje ovog otpada u Hrvatskoj.

Đurić je na konferenciji za novinare koju je održao Ekspertski tim BiH u Novom Gradu naveo da bi bilo dobro da timovi s obje strane granice sarađuju u istraživanjima.

On je naglasio da planovi Hrvatske o izgradnji odlagališta na lokaciji Trgovska gora predstavljaju opasnost za narednih 300 godina.

„Ne vidim opasnost za našu generaciju i generaciju naše djece, ali vidim opasnost za naredne generacije. Nisam siguran da ćemo imati ovakav nadzor cijelo to vrijeme“, rekao je on.

Đurić je istakao da će Ekspertski tim raditi profesionalno, te da će od Savjeta ministara biti zatraženo da u budžetu za narednu godinu obezbijedi sredstva za istraživanja.

„Inače od ove priče nema ništa“, dodao je on.

Ekspert u oblasti regionalne geologije, zemljotresa i seizmičkih istraživanja Hazim Hrvatović smatra da treba ocijeniti seizmičnost područja.

„Treba ocijeniti kolika opasnost prijeti od zemljotresa na tom prostoru, što sigurno u tehničkom smislu može imati uticaja na donošenje odluke o samoj lokaciji, odnosno odabiru mjesta gdje će se odlagati radioaktivni otpad. Nadam se da ćemo mi imati priliku da vidimo sve rezultate istraživanja da bismo mogli dati konačnu ocjenu sa tehničkog aspekta, kakav je prostor za jedan takav vrlo važan projekat“, rekao je on.

Savjetnik za hidrogeologiju Federalnog zavoda za geologiju Natalija Samardžić navela je da je ulaz prostora bivšeg vojnog skladišta Čerkezovac oko 850 metara od rijeke Une, a objekti planirani za skladište oko tri kilometra.

„Vidjeli smo da je teren pokriven, što znači da su potrebna opsežna bušenja. Najveći problem je blizina rijeke Une, koja je veliki recipijent i koja bi bilo kakvu potencijalnu opasnost, odnosno incidentnost zagađenja, prenijela na velike udaljenosti. S druge strane, radi se o veoma neistraženom terenu, tu nije urađena osnovna hidrogeološka karta, dok sa BiH strane nije urađena ni osnovna geološka karta“, objasnila je ona.

Ekspert za projektovanje i bezbjednosne studije objekata za odlaganje radioaktivnog otpada Zoran Drača smatra da je bez detaljnog plana i projekta rano diskutovati o tehničkoj prihvatljivosti.

„U principu, ono što mi trebamo da uradimo kao ekspertski tim jeste da taj projekat i svi prateći istražni radovi budu korektno sprovedeni i da kao tehnička lica konstatujemo da su te stvari urađeno korektno“, rekao je Drača.

On smatra da ovo nije tehničko, već političko-pravno pitanje, ali da bi pravni tim mogao da razgovara ili da bi političari mogli da razgovaraju, moraju od eksperata dobiti tehničke argumente.

„Čini mi se da na hrvatskoj strani postoji dobra volja da se dijele informacije, da nam se daju podaci na kraju istražnih radova koji će oni sprovoditi. Mi imamo mogućnost da istražne radove radimo na našoj strani Une i da se upoznamo sa stanjem terena geologije, hidrologije, sizmologije i ostalo“, naveo je Drača.

Načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača ukazao je da je planirana lokacija neprihvatljiva i bliža Novom Gradu nego Dvoru.

„Vjerujem da smo došli u situaciju da je ovo jedina lokacija. Vjerujem da će Hrvatska ispoštovati sve međunarodne obaveze prilikom istraživanja i izgradnje, ali to nije najbolja lokacija“, rekao je Drljača.

On je istakao da dobrosusjedski odnosi nalažu da se lokacija udalji od granice, te da je za skladište odabran vojni objekat projektovan prije mnogo godina.

„U blizini je devet bunara sa kojih se vodom snabdijeva stanovništvo Novog Grada. Radi se o seizmički aktivnom području, što je pokazao razorni zemljotres krajem prošle godine. I u Fukošimi je sve rađeno po međunarodnim standardima, a desilo se to što se desilo“, naveo je Drljača.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane „Krško“, kao i postojeći institucionalni otpad skladišti u Čerkezovcu, na samoj granici sa BiH.

Odlagalište radioaktivnog otpada planirano je na Trgovskoj gori u hrvatskoj opštini Dvor, u neposrednoj blizini Novog Grada, što je oko 900 metara od zaštićenog područja Parka prirode „Una“ i što bi ugrozilo više od 250.000 stanovnika u slivu ove rijeke.

Nadležne institucije na svim nivoima vlasti u BiH imaju jednoglasan stav o neprihvatljivosti odlaganja radioaktivnog otpada u neposrednoj blizini granice budući da bi time bilo ugroženo zdravlje stanovnika u 13 opština u Republici Srpskoj i Federaciji BiH u slivu rijeke Une, kao i životna sredina.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare