ISTOČNO SARAJEVO – Zabrana ulaska u BiH određenim ličnostima iz Srbije ne samo da otkriva različit profil ličnosti pod zabranom, nego i ukazuje na širinu zahvata u kulturno i društveno tkivo Srbije, koje se proglašava prijetnjom nacionalnoj bezbjednosti BiH, a ta sistematska akcija pokrenuta je krajem 2016. godine, izjavio je Srni stručnjak za bezbjednost DŽevad Galijašević.
U posljednjih nekoliko dana ulazak u BiH iz Srbije zabranjen je bivšem komandantu Žandarmerije Srbije Bratislavu Dikiću, uglednom advokatu Goranu Petronijeviću, istoričaru Aleksandaru Rakoviću i istoričaru Milošu Koviću.
Prema njegovim riječima zabrana ulaska uglednim javnim ličnostima iz Srbije predstavlja tek vrh ledenog brijega u određivanju Srbije kao neprijateljske države i njenih istaknutih građana kao izvora aktivne prijetnje bezbjednosti zemlje.
Riječ je o robusnoj i sistematskoj akciji pokrenutoj krajem 2016. godine i nazvanoj „Operativni prodor Ušće“, a širi spisak zabrane ulaska u BiH je 2018. godine i vidi se kontinuietet akcija i ove operacije, naveo je Galijašević.
U osnovi ovog obavještajnog prodora, dodao je on, nalazi se sedam kategorija aktivnosti koje Obavještajno-bezbjednosna agencija /OBA/ ofanzivno sprovodi u odnosu na Srbiju – planiranje i usmjeravanje, prikupljanje informacija, obrada i korištenje, analiza i produkcija, ocijena, stavljanje na raspolaganje, korelacija i naredbo o dejstvu, te preduzimanje agresivnih akcija i primjena nasilnih metoda.
„Šta konkretno, u kontekstu ovih kategorija, znače planirane mjere, na koja lica iz Srbije se provode i gdje – šta operativci OBA rade u `Sandžaku`, a šta u Beogradu u aktivnostima državljana Srbije povezanih sa vehabijama iz Maoče, Dubnice i Sarajeva, te šta Srbiju očekuje na proljeće i kakva je uloga regionalnih struktura, u državama okruženja – to je već pitanje za obavještajno- bezbjednosne strukture Srbije, jer u BiH nema ni minimalnog, a pogotovo adekvatnog nadzora nad aktivnostima ove muslimanske milicije sa statusom zajedničke Obavještajne službe“, istakao je Galijašević.
Jedan od problema, ukazao je on, jeste ozbiljna konspiracija u kojoj učestvuju i mnogi kadrovi iz Republike Srpske u ovoj agenciji, tako da niko sa sigurnošću ne može reći ko je sve iz Srbije imenovan kao prijetnja i kome je sve zabranjen ulazak u BiH, broj takvih lica je očito ogroman.
Svoju ulogu u neprijateljskom napadu na Srbiju i njene specijalne veze sa Republikom Srpskom, Obavještajno-bezbjednosna agencija manifestuje izvođenjem 14 operativno tehničkih mjera programski definisanog Obavještajnog prodora „Ušće“, koji predstavlja agresivnu operaciju Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH protiv vladinih zvaničnika, državnih institucija, građana i javnih ličnosti, te u načelu protiv ustavnog poretka Srbije.
„Ovu operaciju je predložio Ekrem Pita sa učesnicima u operaciji TU-TKI, Odjeljenje 04/4, 05 i 06 iz Organizacione jedinice Goražde, sa razlogom definisanim kao `neprijateljski napad` šifra 50000, ali što je najvažnije samo su muslimani odobrili ovu akciju. U ime šefa specijalnih operacija Miloša Šavije /Srbina/ potpisao se Kojam Amir“, rekao je Galijašević.
U ime Glavnog inspektora OBA Hrvata Ivana Filipovića potpisao se Arapin sa lažnim identitetom Goran B, dok se u ime zamjenika direktora OBA Trifka Buhe niko nije potpisao, iako je njegovo ime na ovom tajnom dokumentu.
Galijašević ističe da je planirano 14 operativno-tehničkih mjera u provođenju ove operacije i one su nazvane „Krov“, „Bor“, „Šumar“, „Lovac“, „Brod“, „More“, „Slalom“, „Eho“, „Zora“, „Bajt“, „Sova“, „Blic“, „Kanjon“ i „Bunar“.
Kao konkretan rezultat ove operacije već 2018. godine, objavljen je zvanični dokument Ministarstva bezbjednosti koji je u javnost procurio preko člana Zajedničke komisije Parlamentarne skupštine BiH za nadzor nad radom OBA Šemsudina Mehmedovića, ratnog načelnika policije u Tešnju, povezanog sa mudžahedinima i njihovim ratnim zločinima na tom području.
„U dokumentu iz avgusta 2018. kao neprijatelji BiH označeni su Veterani Republike Srpske, Ravnogorski pokret, Moto-klub `Noćni vukovi`, Udruženje `Republika Srpska -Čast otadžbine`, Zahar Prilepin, Aleksandar Raković, DŽevad Galijašević, Predrag Ćeranić i /preminuli/ Miroslav Lazanski“, podsjetio je Galijašević.
To su, ukazao je, samo najzvučnija imena onih kojima je zalijepljena etiketa „Opasni po BiH2.
„Ova operacija targetiranja i zabrana nije završena, jer se institucionalno, unutar OBA, njenog Obavještajno-izvršnog komiteta ili njene parlamentarne komisije za nadzor nad radom ove službe, a posebno unutar zaposlenih, niko nije ozbiljnije angažovao da se ovakve nezakonite akcije prema građanima Srbije zaustave i sankcionišu. Biće toga još“, najavio je Galijašević.
(www.palelive.com / Srna / Foto: RTRS)