Америчка Амбасада оптужила Додика за неуспјех реформске агенде

САРАЈЕВО – Из Канцеларије Амбасаде САД за односе с јавношћу истакли су да СДА није положила тест када је блокирала реформску агенду БиХ, али су за њен неуспјех оптужили предсједника Републике Српске Милорада Додика.

Из Амбасаде су навели да је План раста за Балкан јединствена понуда ЕУ грађанима БиХ да користе неке од предности чланства у ЕУ прије самог приступања.

„Пружао би проширену помоћ у замјену за основне реформе. Све што политички лидери ове земље требају учинити како би откључали прву траншу средстава доступних из Плана је предати амбициозну Реформску агенду у Брисел. Политички лидери не успијевају у томе“, одговорили с из Амбасаде Срни на молбу за став у вези са одлуком четири кантона у ФБиХ да блокирају Реформску агенду, а тиме и добијање прве транше од 70 милиона евра из Плана развоја за Балкан.

Из Амбасаде су навели да је ЕУ пред политичке лидере ставила Реформску агенду, а „њено одобравање седмицама је блокирао предсједник Републике Српске Милорад Додик, који је одбио прихватити двије тачке у плану од 100 тачака, укључујући захтјев да Српска именује судије у Уставни суд БиХ и поштује и одлуке Суда“.

„Наше разумијевање је да ЕУ није умањила своје захтјеве за Реформску агенду и да Додик и даље одбија пристати на посљедње двије тачке. Нажалост, ово је типично за човјека који досљедно ставља своје интересе испред интереса оних које тврди да представља. Као што смо раније рекли, реторика и политике Додика и даље представљају највећу пријетњу за европску будућност коју грађани БиХ желе и заслужују“, навели су из Амбасаде.

У том контексту, из Амбасаде су истакли да им је нејасно зашто је Радна група гласала за одобрење плана који није садржавао све захтјеве ЕУ, укључујући захтјев за именовање судија Уставног суда БиХ и поштивање одлука Суда.

„Без обзира на то, одлука СДА да искористи прилику за политичко разметање, умјесто да ради с другим про-бх странкама на осигуравању одобрења за посљедње двије преостале тачке, била је некорисна и неодговорна. Такво понашање не доприноси изградњи консензуса и постизању компромиса потребних за напредак на европском путу. Када је у питању осигурање европске будућности земље, политика би, као што кажемо у Сједињеним Државама, требала стати тамо гд‌је почињу важнији интереси. СДА тај тест јуче није положила“, навели су из Амбасаде.

Радни тим за израду Плана реформи у БиХ није јуче усвојио Нацрт реформске агенде јер сагласност нису дала четири кантона – Средњобосански, Тузлански, Зеничко-добојски, те Унско-сански, у којима је већина окупљена око СДА.

Из СДА су подржали став четири кантона, истакавши да је неприхватљиво да из цијелог документа буде брисан термин „државни“, „да се државне институције као носиоци активности замјењују ентитетским, да се уводи ентитетски и етнички вето у одлучивању тамо гд‌је га до сад није било, те да се на листи индикативних пројеката који ће бити финансирани налазе углавном пројекти из Републике Српске и кантона са хрватским већином, док су запостављени кантони са бошњачком већином“.

„Удовољавање ултиматумима из Републике Српске не може произвести Програм реформи какав је потребан БиХ и њеним грађанима“, навели су из СДА.

Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић изјавио је јуче да неусвајање Нацрта реформске агенде, на који је Република Српска дала сагласност, док четири кантона у ФБиХ нису, показује да су све оптужбе Кристијана Шмита и Амбасаде САД на рачун Српске да блокира европске интеграције, да је против инвестиција из ЕУ и да блокира новац намијењен грађанима у БиХ – нетачне, малициозне и против Српске.

Вишковић је навео да је ово још један у низу доказа да је Република Српска опредијељена за пут ка ЕУ.

(www.palelive.com / Срна / Фото: АТВ БЛ)

Нeма објава за приказати

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare