Anđelković: Niko ne smije da bude opozicija nacionalnim interesima

0

BEOGRAD – Politički analitičar Dragomir Anđelković izjavio je danas da niko u Republici Srpskoj ne smije da bude opozicija državi i nacionalnim interesima.

Anđelković je ukazao da zapadni centri moći nastoje da zatruju političku scenu tako što bi dio Srba okrenuli protiv sopstvene države, i to toliko da dovedu do kulminacije strasti i do takve atmosfere da ljudi u njoj zaborave šta je nacionalni interes.

„Zato mislim da ko god kritikuje vlast, ima pravo da to radi, ali nema pravo da kritikuje ono što je bitno za opstanak Srpske i za opstanak našeg naroda zapadno od Drine, a to je autentična politika jačanja zemlje i saradnja sa državama koje se protive evroatlantskom modelu okupacije koji razara naše interese“, rekao je Anđelković za Srnu.

On je istakao da niko nema pravo da plaća dolazak na vlast time što bi rušio državu, ali da dio opozicije prihvata da igra tu igru iako možda ne iz ideoloških razloga, već sa nadom da će se iz toga nekako izvući kada dođu na vlast.

„Ali, kada se upadne u tu vrstu američke zamke, nema spasa. Prosto, ko plati ceh sada ili obeća da će ga platiti kada dođe na vlast, taj će na kraju morati da realizuje sve, a to je rušenje Republike Srpske“, upozorio je Anđelković.

Srpska trn u oku zbog opiranja volji Amerike

BEOGRAD – Predsjednik Centra za razvoj međunarodne saradnje Dragomir Anđelković rekao je da se u analizi onoga što se danas dešava Republici Srpskoj i srpskom narodu dobro sjetiti riječi američkog diplomate iz devedesetih Pitera Galbrajta, koji je Srbima 1993. godine otvoreno poručio da će ispaštati zbog suprotstavljanja SAD.

„Galbrajt je Srbima tada rekao: `Vi treba da znate da ste vodili jedan rat protiv Amerike i taj rat ste dobili, ali je to Pirova pobeda. Mi sada nemamo interesa da se neposredno vojno angažujemo kako bi promenili ishod ovog rata, ali znajte da ćete ne samo vi, nego i vaša deca, kao i deca vaše dece, gadno ispaštati zato što ste se supritstavili našoj volji`“, naveo je Anđelković.

Prema njegovim riječima, Amerika je dvije godine kasnije našla interes da se neposredno angažuje učešćem u operaciji „Oluja“, počevši od vazdušnih napada i pripreme hrvatskih snaga, a kasnije je prenijela težište udara i na Republiku Srpsku.

Ukazujući da je rezultat „Oluje“ brisanje Republike Srpske Krajine sa politička karte, uz protjerivanje stotina hiljada Srba, Anđelković je podsjetio da je Galbrajt sve to mirno gledao sa hrvatskog tenka.

On je dodao da su operacije poslije prenesene na prostor BiH, na zapadni dio Republike Srpske, koja ipak nije osvojena, već je ogromnim naporima sačuvana.

„Srpska je dejtonskim mirom osigurana i zapadni centri moći tada su je prihvatili, iako je nisu želeli. Ali, to nisu radili iskreno, već su rekli da je Dejton za njih jedna pauza u kojoj će biti nametnute reforme s ciljem uspostavljanja federalne BiH“, rekao je Anđelković.

On je naglasio da je Amerika, zajedno sa partnerima, u želji da poništi konfederalizaciju BiH, počela da otima Srpskoj ovlašćenja još dok se mastilo na Dejtonskom sporazumu nije osušilo, dodajući da su to SAD i zapadni saveznici činili punih deset godina, otevši vojsku, državnu bezbjednost, dio poreza i ukupno oko 70 važnih nadležnosti je preneseno na nivo Sarajeva.

To, kako je naveo, ipak nije bilo dovoljno da se završi posao, jer je na vlast u Srpskoj došao Milorad Dodik, za koga su zapadnjaci prvo mislili da će biti kooperativan da bi se kasnije pokazalo da neće biti tako.

„Kada se učvrstio na vlasti, Dodik je spriječio dalje oduzimanje ovlašćenja i nadležnosti Srpskoj, tako da duže od 15 godina Amerikanci sa partnerima nijedno novo ovlašćenje nisu oduzeli Srpskoj“, istakao je Anđelković.

Prema njegovi riječima, zaustavljanje tog procesa revoltiralo je Ameriakance, pa su Galbrajt i ostali otvoreno zažalili što, kako su naveli, 1995. godine nisu ušli u Banjaluku, vjerujući da bi se u to slučaju stvari drugačije rješavale.

„Oni nisu uspeli da realizuju ono što su želeli, pa mi danas imamo Republiku Srpsku kao zapadnu srpsku državu, međunarodno nepriznatu, ali zajednicu koja je deo šire bosanskohercegovačke državne zajednice. Imamo Republiku Srpsku, koja vrlo hrabro nastupa, iako je samo entitet, a na međunarodnoj sceni igra važnu ulogu“, ocijenio je Anđelković.

Prema njegovim riječima, Srpska ima hrabrosti da sarađuje sa Moskvom i drugim suverenističkim snagama u svijetu u trenucima kada se polako ruši američka hegemonija, i to na način kakav niko drugi u srpskom prostoru nije uspio da ispolji.

„Uistinu, Republika Srpska danas je simobol ne samo srpske pobede u 20. veku, već i simbol šanse da mi izmenimo svoj položaj i da sa rušenjem evroatlantskog poretka konačno počnemo da rešavamo srpsko pitanje na način kako mi to želimo“, rekao je Anđelković.

On je ukazao da, ipak, treba biti realan, jer i srpski oponenti imaju drugačije ciljeve, jer je njihova namjera da Srpsku svedu na mjeru koju su oni odredili, a Srbiju da natjeraju da se odrekne Kosova.

„Ukratko, pre nego što izgube globalnu ulogu kakvu sada imaju, zapadni centri moći žele da konsoliduju zonu u kojoj će i dalje imati vodeću ulogu, a mi smo deo to zone. U narednom periodu zato možemo očekivati sve veće pritiske i na Srbiju i na Srpsku“, ukazao je Anđelković.

On je naglasio da u tim okolnostima svi u Srbiji moraju da shvate da je Srpska jednako bitna, kao i Beograd, Novi Sad i Niš, i da pokažu spremnost da je brane kao što bi branili pomenute gradove.

„Moramo da branimo Republiku Srpsku, koja ima više od milion stanovnika i koja je ključni faktor opstanka našeg naroda zapadno od Drine. Oko pitanja Republike Srpske ne sme da bude podela i svako ko nešto znači na političkoj sceni oko tog pitanja mora da pokaže i jedinstvo i spremnost da deluje“, zaključio je Anđelković.

(www.palelive.com / Srna / Foto: RTRS/Arhiva)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare