Andrićev institut predstavio 19 naslova

0

BEOGRAD – Andrićev institut iz Višegrada dana je na manifestaciji „Knjiga na sajmu, Sajam u srcu“ predstavio 19 svojih ovogodišnjih naslova, koje su objavila odjeljenja za istoriju, srpski jezik i književnost.

O izdanjima Andrićevog instituta, završnog dana manifestacije na Beogradskom sajmu, govorili su rukovodioci odjeljenja za istoriju i srpski jezik Miroslav Perišić i Miloš Kovačević, kao i član Upravnog odbora Instituta Aleksandra Vraneš, koja je promovisala naslove odjeljenja za književnost.

Kovačević je ocijenio da je ova godina bila najplodnija u okviru izdavačke djelatnosti Instituta, jer su štampane knjige i publikacije koje odražavaju rad iz prethodne godine, kada se zbog virusa korona sve odvijalo otežano.

On je istakao ponos na ono što je urađeno, a riječ je o izuzetno značajnim zbornicima sa naučnih skupova posvećenih identitetskim pitanjima srpskog jezika, dramskom stvaralaštvu Dušana Kovačevića i književno-jezičkom stvaralaštvu Dragoslava Mihailovića.

Kovačević je objasnio da je ovogodišnji zbornik o jeziku posvećen morfologiji, koja je samo srce gramatike. „To je prvi zbornik koji su napravili Srbi od raspada bivše Jugoslavije i rezultat je angažmana svih katedri za srpski jezik, počev od Banjaluke i Pala preko Nikšića do onih u Srbiji“, naglasio je Kovačević.

I odjeljenje za istoriju, prema ocjeni njegovog rukovodioca Miroslava Perišića, iza sebe ima uspješnu godinu, u kojoj su štampane „Istorijske sveske“ i dva naslova vezana za književne velikane Ivu Andrića i Jovana Dučića.

„Riječ je o izdanjima koja se tiču Andrićevih diplomatskih spisa, odnosno Dučićevih diplomatskih izvještaja. Oba velika književnika su značajna za istoriju, jer su bili diplomate u velikim evropskim centrima“, ukazao je Perišić.

Prema njegovim riječima, i ove godine se pokazalo da su „Istorijske sveske“ kao časopis otvoren za sve sadržaje, izuzetno čitane i da ih čitalačko tržište traži.

Vraneš je navela da je odjeljenje za književnost ove godine objavilo 11 izdanja u okviru edicija „Naučni skupovi – posebna izdanja“, „Srpski klasici“, „Andrićeva biblioteka“ i „Kulture u susretu“.

„Odeljenje za književnost, ni u vreme korone, nije prekidalo svoj rad. Radili smo intenzivno i kontinuirano i izdanja našeg odeljenja su rezultat posvećenih naučnih istraživanja, istrajne brige za knjigu i čitanje i poverenja svih naših saradnika“, istakla je Vraneš.

Na manifestaciji „Knjiga na sajmu, Sajam u srcu“, koja je počela 17. decembra, a danas će biti završena, učestvovalo je oko 100 izlagača iz Srbije i regiona.

(www.palelive.com / Srna / Foto: Beogradski sajam)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare