Апликација „Aртур“ спој технологије и љубави према баштини

0

МИЛИЋИ – Ученици Средњошколског центра /СШЦ/ „Милутин Миланковић“ из Милића Сергеј Калдесић и Владимир Ерић, који су креирали су мобилну апликацију „Артур“ која омогућава нов начин доживљавања богате културе и предивне природе ове општине, били су међу најбољим на такмичењу „М:тел“ на нивоу БиХ под мотом „Лансирај своју идеју“.

Калдесић је рекао Срни да је ријеч о корисној револуционарној мобилној апликацији која није само туристички водич, већ дубоко искуство, спој технологије, локалног знања, љубави према баштини.

„`Артур` је првобитно намијењен за туристе и посјетиоце општине Милићи да открију знаменитости, планирају путовања и пронађу друге активности, али и за локално становништво да се присјете чари свога краја“, навео је Калдесић.

Он је напоменуо да мобилна апликација нуди информације и фотографије, као и интерактивну мапу.

Према његовим ријечима, ова креација садржи камеру која кроз објектив осликава реалан простор у апликацију помоћу које се скенирају неки од објеката који откривају тајне скривене деценијама.

Калдесић је рекао да је то једна од ријетких апликација која користи савремене технологије проширене реалности класификације слика и машинског учења.

Ученик Владимир Ерић изјавио је Срни да је „Артур“ путовање само по себи и истраживање општине Милићи.

„На ову апликацију смо успјели имплементирати пет картица односно фрагмената са почетном страном коју чине савремени дизајни, гд‌је је између осталог могуће пронаћи тренутну прогнозу времена у Милићима, влажност ваздуха“, навео је Ерић.

Он је рекао да је имплементирана картица са избором категорија, као на примјер споменици или спорт, издвојене су и локације које треба посјетити у Милићима, затим инфо-центар који садржи честа питања, као што су на примјер аутобуске линије…

Калдесић и Ерић били су међу најбољим појединцима и тимовима на такмичењу на нивоу БиХ и пласирали се на регионално такмичење које ће бити одржано у Београду.

Професор Жељко Николић, ментор побједничког тима милићких средњошколаца, изјавио је Срни да је поносан на ученике који су радили посвећено, уз велику упорност и залагање експериментишући са најновијим технологијама.

Он је рекао да је апликација креирана у Андроид студију и да представља почетак њиховог рада, те да су њихова снага креативност и преданост у програмирању и информационим технологијама кључни Фактори који су довели до онога што су показали на такмичењу и што их даље чека.

Он је напоменуо да се припремају за још већи изазов који их очекује на регионалном такмичењу које ће бити одржано у марту у Београду, гд‌је ће своје вјештине и креативности показати међу врхунским талентима из Србије, БиХ и Црне Горе.

„Циљ нам је да покажемо колико смо конкурентни и да се изборимо за највише позиције“, навео је Николић.

Николић је захвалио свима на подршци и рекао да вјерује да ће заједно постићи још веће успјехе у будућности.

Милићки средњошколци радили су и уз стручну помоћ и сарадњу професора Стефана Беровића.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare