Министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Жељко Будимир вечерас је на Палама отворио научни скуп о теми „Други свјетски рат у свјетлу историјских чињеница и ревизионизма“ истакавши да је важно говорити о ревизији историје и да је видљиво да нацизам и фашизам нису побијеђени.
„Ми преко лажног високог представника живимо њемачки ревизионизам на простору Балкана, посебно у Републици Српској гдје је видљиво да силе за које су чинило да су побијеђене у Другом свјетском рату поново покушавају да надметну оно што нису успјели ни у Првом ни Другом свјетском рату“, рекао је Будимир.
Будимир је истакао да је због тога важно говорити о ревизији историје и рећи да нацизам и фашизам нису побијеђени.
Он је додао да се нацизам види у Украјини, а фашизам и разноразне снаге се буде по Европи увијек у временима кризе, оцијенивши да је свијет у турбулентном и кризном периоду.
Према његовим ријечима, зато је важно говорити о историји отворено кроз призму правде, части и истине.
„Наша борба за наше историјско право да имамо свој политички ентитет, што је и историјска правда“, рекао је Будимир новинарима.
Он је подсјетио да је захваљујући Влади Републике Српске на Палама отворен Институт историјских наука и да је он као ресорни министар подржао потребу за отварање једног таквог научног истраживачког Института који је пријеко потребан Републици Српској која живи историјску ревизију.
Будимир је напоменуо да је Совјетски савез имао највећа страдања, а пропорционално томе и српски народ, те да је и због тога важно рећи да су Срби и Руси народ који је дао велики допринос за побједу у Другом свјетском рату.
На дводневном научном скупу учествује више од 30 учесника из Републике Српске, Србије и Руске Федерације.
Организатори скупа су Институт историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву и Руско историјско друштво, а скуп се одржава под покровитељством предсједника Републике Српске Милорада Додика.
Скупу присуствују и руски амбасадор у БиХ Игор Калабухов, директор Института руске историје Руске академије наука и члан предсједништва Руског историјског друштва Петров Јуриј Александрович, десетак угледних историчара из Русије, савјетник предсједника Републике Српске Урош Бјелица, савјетник српског члана Предсједништва БиХ Бошко Томић, градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић и бројни учесници.
Учешће ће узети и историчари из Београда, Ниша, Косовске Митровице, Краљева, Бањалуке и Источног Сарајева који се баве темом Другог свјетског рата.
Григоревич: Српски и руски народ се боре против ревизије историје
Предсједник Управног одбора Руског историјског друштва Гагкуев Руслан Григоревич изјавио је да сарадња са Републиком Српском и Србијом, која траје неколико година, данас добија већи ниво организовањем научног скупа на Палама који је битан за српски и руски народ јер се боре протв ревидирања и извртања историје.
Григоревич, који је и извршни директор Фонда „Историја Отаџбине“, напоменуо је да је на данас потписан споразум између Института историјских наука и Руског историјског друштва посвећен проширењу сарадње између руских и српских историчара у БиХ.
„У перспективи је предвиђено отварање Предсједништва руског историјског друштва на Палама“, рекао је Григоревич новинарима.
Он сматра битним да се објављују различити историјски извори који би могли потврдити са научне тачке гледишта шта се у стварности дешавало у различитим годинама српске и руске историје, с обзиром да се у руским архивама чува више историјских извора које нису објављене, а могле бити искориштене у овом смислу.
Григоревич и директор Института историјских наука на Палама Драга Мастиловић разговарали су о различитим модалитетима сарадње и одржавањем заједничких догађаја на којима би учествовали руски историчари у Српској, а исто тако српски историчари учествовали на специјалним конференцијама у Русији.
Ректор Уралског федералног универзитета из Јекатеринбурга Кокшаров Виктор Анатољевич рекао је да су дошли на научни скуп који је посвећен проблематици Другог свјетског рата, а исто тако и да потпишу споразум о сарадњи са представницима Универзитета у Источном Сарајеву.
Кокшаров, који је и предсједник Савјета Руског историјског друштва у Свердловској области, истакао је да су са ректором Универзитета у Источном Сарајеву Миланом Кулићем потписали споразум на којем су усагласили да њихова делегација дође у Русију и тамо утврде мапу заједничких путева у вези са оставривањем конкретних модалитета заједничке сарадње.
„Имамо конкретне приједлоге као што је програм двојних диплома, посебно у вези електротехнике. На такав начин припремали би кадрове и одбрану докторских теза. Пружићемо и подршку недавно основаном Центру за руске студије на Палама“, навео је Кокшаров.
Он је додао да се њихови приједлози односе и на објављивања заједничких научних радова у чаосписима.
На Палама је почео дводневни научни скуп о Другом свјетском рату у свјетлу историјских чињеница и историјског ревизионизма.
На научном скупу, који ће сутра бити настављен учествује и директор Института руске историје Руске академије наука и члан предсједништва Руског историјског друштва Петров Јуриј Александрович, и још десетак угледних историчара из Русије.
Учешће су узели и историчари из Београда, Ниша, Косовске Митровице, Краљева, Бањалуке и Источног Сарајева који се баве темом Другог свјетског рата.
Министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Жељко Будимир вечерас је отворио научни скуп о теми „Други свјетски рат у свјетлу историјских чињеница и ревизионизма“ истакавши да је важно говорити о ревизији историје и да је видљиво да нацизам и фашизам нису побијеђени.
Отварању је присуствовао и руски амбасадор у БиХ Игор Калабухов.
Организатори скупа су Институт историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву и Руско историјско друштво, а скуп се одржава под покровитељством предсједника Републике Српске Милорада Додика.
(www.palelive.com / Срна)