FOČA – Nakon obilnih padavina, kakve ne pamte ni najstariji Fočaci, klizišta i bujični tokovi širom ove opštine ostavili su strašne posljedice.
Opštinske komisije popisuju štetu na lokalnim putevima i privatnim imanjima.
U opštini ističu da je stanje alaramantno, a načelnik Milan Vukadinović kaže da su sve raspoložive opštinske ekipe Odjeljenja za prostorno uređenje, komunalne policije i Civilne zaštite na terenu i sagledavaju ogromnu štetu.
Vukadinović je naglasio da očekuju pomoć i od Vlade Republike Srpske.
„U ovom trenutku nemamo preciznu informaciju o obimu štete, s obzirom da stalno predsjednici mjesnih zajednica govore o novim klizištima i putevima koji su razrovani, gdje bukvalno ljudi ne mogu da dođu do svojih kuća zbog neprohodnosti. Mi se nadamo da ćemo stabilizovati stanje, ali sigurno nećemo moći sami i računamo na pomoć resornog ministarstva, Vlade Srpske, jer stanje na terenu je zaista alarmantno i izuzetno teško“, rekao je Vukadinović.
Rijeka Bistrica, koja je u Miljevini poplavila jednu stambenu zgradu, polako se povlači u korito, a Drina i Ćehotina za sada ne prijete izlivanjem.
Srećna okolnost je što akumulacija Hidroelektrane „Mratinje“, odnosno Pivsko jezero u Crnoj Gori, može da primi još dosta vode.
Šef fočanske Civilne zaštite Miloš Jakić kaže da su u stalnoj komunikaciji sa HE „Mratinje“.
„Danas će protok vode na brani HE `Mratinje` biti 80 kubika u sekundi, što ne predstavlja problem za opštinu Foča. Do prije dva dana imali smo problem u Miljevini gdje se Bistrica izlila, srećom voda se povukla i nadamo se da će se vremenski uslovi stabilizovati kako bismo ovo prevazišli“, rekao je Jakić.
Iz opštine poručuju da je u toku izrada projektnog rješenja za izgradnju obaloutvrda Drine i Ćehotine u užem gradskom jezgru, te da se nadaju da će taj projekat realizovati u dogovoru sa Vladom i preduzećem „Vode Srpske“.
U selu Cape odronio se lokalni put, a kuća Milivoja Vukovića bukvalno je zatrpana blatom.
Mještani su se organizovali i sopstvenim snagama uspjeli su da prošire put, očiste ga i osposobe za saobraćaj, koji se odvija uz veliki rizik i oprez.
„Gornji dio kuće je sav u blatu, kuhinja i predsoblje puni su blata i vode, pola metra ima sigurno da je ušlo unutra, jabuke i krompir su mi zatrpani, zimnica u trapu. Iz mjesne zajednice su dolazili, očistili put, proširili, dok ne dođe komisija“, priča Vuković.
Priroda je svoju hirovitost pokazala i u gradskim naseljima, pogotovo u višim zonama gdje su nabujale vode pokrenule klizišta.
Jelena Simović, čija kuća je u opasnosti, ističe da je to stalni problem u mjesnoj zajednici Dušanovo.
„Mi smo u strahu da će klizište svojim prirodnim tokom krenuti još više, jer kiša ne prestaje. Mi molimo da neko dođe ovdje i u nekom bližem periodu uradi sanaciju, jer puno kuća je ugroženo. Nisu u pitanju samo tri kuće na ovom lokalitetu, nego čitavo naselje ispod“, rekla je Simovićeva.
(www.palelive.com / Srna)