BANJALUKA – Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je Centralna banka BiH još jedan od problema BiH, da njena današnja uprava nije u skladu da zakonom.
Dodik je podsjetio da je Dejtonskim sporazumom predviđeno da to bude zajednička banka Republike Srpske i FBiH, ali da su visoki predstavnici ukinuli tu strukturu i prebacili na upravljanje zajedničkim institucijama.
„Predsjedništvo BiH je u Ustavu locirano kao tijelo koje se bavi Centralnom bankom BiH, ali tamo nema dogovora o tome“, rekao je Dodik danas novinarima u Banjaluci.
Dodik je rekao da današnja uprava Centralne banke BiH nije u skladu sa zakonom i da sve što čine može jednog dana biti dio krivične i druge odgovornosti.
„U tom pogledu pokušavam da dođe do stabilizacije i normalizacije, vidjećemo. Banke koje drže sredstva izvan obavezne rezerve, koja je propisana propisima Centralne banke BiH, uplaćuju negativnu kamatu na držanje. To utiče na troškove i tu možda treba tražiti neku vrstu poboljšanja“, istakao je Dodik.
On je rekao da ima smisla da se banke natjeraju da plasiraju novac, da se onda neće obračunati negativna kamata.
Dodik je podsjetio da je budžet Republike Srpske veći od četiri milijarde KM, te da je jasno koliko dnevno dolazi novca od različitih prihoda i da Vlada Republike Srpske mora da plaća negativnu kamatu kod banaka, ako se taj novac zadrži dnevno.
„Kada isplaćujemo penzije, moramo tri ili četiri dana da koncentrišemo sredstva da bi skupili više od 100 miliona KM samo za penzioni fond i održavati druge funkcije u društvu“, pojasnio je Dodik.
Govoreći o mogućnosti realizacije predloženih mjera smanjenja PDV-a i akciza na gorivo, Dodik je rekao da bez države nema ni stabilizacije tržišta ni organizacije društva, a da bi država funkcionisala moraju biti nekakve naknade koje ne plaćaju ni proizvođači ni trgovci, već stanovništvo.
„Republika Srpska apsolutno vodi računa o stanovništvu. Kada kaže neki trgovac da je za ukidanje taksi i akciza i drugih poreza, onda on to govori iz spekulativnih razloga jer ima zaradu koja je obračunata u troškovima njegovog poslovanja“, rekao je Dodik.
On je ukazao da postoji nivo odgovornosti do kojeg se može ići. „Mi smo to uradili u ekonomskim politikama i našim mjerama smo to smanjili. Ima nivo kada ne možemo to više da radimo“, naglasio je srpski član Predsjedništva BiH.
Dodik je podsjetio da se iz budžeta Republike Srpske dodatno finansira zdravstveno osiguranje, te doplaćuju sredstva za isplate penzija.
„Ako bi još to smanjili, onda država ne bi mogla da izvršava svoje obaveze. Onda bi isti zvali stanovništvo da izađu na ulicu i govorili kako je vlast nesposobna da ne može da obezbijedi sredstva“, kaže Dodik.
Vlast Republike Srpske, istakao je, prema principu kriznog menadžmenta upravlja krizom globalnih odnosa koje traže određene mjere.
(www.palelive.com / Srna)