ХАН ПИЈЕСАК – Овогодишњу награду „Чучкова књига“ добила је најбоља дебитантска књига у прошлој години „Сукубус“, која обухвата предратни, ратни и постратни период у Сарајеву, у којем је аутор Недељко Симанић из Котора на литераран начин обрадио документарне чињенице настојећи да кроз ту тематику допре до неке врсте књижевне универзалности, која би се могла тицати сваког човјека понаособ.
Симанућу је награда и Повеља уручена на централној свечаности 16. „Чучкових књижевних сусрета“, а уручили су му их начелник општине Хан Пијесак Слободан Ђурић и директор Народне библиотеке „Бранко Чучак“ Озренка Ђурић Радуловић.
Симанић је рекао Срни да је био изненађен и јако обрадован када је чуо да је добио награду „Чучкова књига“ јер на неки начин роман „Сукубус“ одише његовим врцкастим хумором са каламбурима, шалом и иронијом, тако да је нашао неку везу између Чучкове и своје литературе.
Он је нагласио да је централни лик тог романа његов отац, а око њега се врте сви остали догађаји, те напоменуо да је сваки индивидуални живот непроцјењив и да једино око тога може да се плете нека литерарана прича.
Симанић је подсјетио да је роман „Сукубус“ добио наслов по ријечи која у средњовјековној митологији значи демон и хтио је, како каже, да кроз симболички мотив тог демона провуче и подсјећање на сличну тему којом су се бавили Јохан Волфганг Гете, Томас Ман, Михаил Булгаков и други, као неку врсту демиурга, односно ствараоца овог свијета и његовог уништитеља.
Милица Котур, начелник Одјељења за заштиту културног насљеђа Министарства просвјете и културе Републике Српске, изјавила је да су „Чучкови књижевни сусрети“ и ове године окупили еминентна имена из области књижевности и културе, уз подршку Министарства.
Котурова је подсјетила да је Народну библиотеку на Хан Пијеску ове године одликовао предсједник Републике Српске Милорад Додик, те истакла да ова установа има дугу традицију и континуитет у раду на вођењу културне и образовне мисије коју обавља од 1923. године.
„Запослени у овој установи изузетно добро раде, воде установу, неуморно и с успјехом обављају ту своју мисију у унапређују и културу и умјетност , те његују важну улогу у васпитно образовном процесу на подручју општине“, рекла је Котурова.
Она је нагласила да књига значи непроцјењиво благо и у овом културном храму – Народној библиотеци „Бранко Чучак“ чува то колективно духовно памћење нашег народа, што је чини још драгоцјенијом и установом достојном поштовања.
Слово о Чучку на овој свечаности говорио је књижевник Недељко Бабић, а стихове су читали пјесници Невен Милаковић, Милица Боровчанин, Боро Капетановић и Мирко Вуковић.
Организатор „Чучкових књижевних сусрета“ је Народна библиотека која од 2010. носи име Бранка Чучка /1948-2008/ пјесника, романописца, приповједача, драматичара, публицисте и есејисте који је дјетињество и рану младост провео на Хан Пијеску, а живио и стварао у Сарајеву, Бањалуци, те на Хан Пијеску, гдје је и сахрањен.
Покровитељи манифестације су Министарство просвјете и културе Републике Српске и општина Хан Пијесак.
(www.palelive.com / Срна)