Данас, 21. новембра, сјећамо се једног од најзначајнијих датума у историји Републике Српске и Босне и Херцеговине. На овај дан, прије 29 година, у Дејтону, парафиран је мировни споразум који је означио крај разорног рата у БиХ и утемељио правни оквир за постојање Републике Српске у оквиру државне заједнице Босне и Херцеговине.
Дејтонски мировни споразум није само документ – он је симбол мира, стабилности и опстанка српског народа на овим просторима. Његово потписивање било је кључно за очување Републике Српске, која је добила свој међународни статус и аутономију. За српски народ, овај споразум је значио више од мира – значио је опстанак, достојанство и будућност.
Од свог настанка, Република Српска била је симбол борбе за слободу и права српског народа у БиХ. Дејтон је потврдио ту борбу, обезбјеђујући Српској јасно дефинисане границе, институције и уставну позицију. Данас, захваљујући том споразуму, Српска има своју Владу, Народну скупштину, полицију, здравство и образовање, што је чини равноправним ентитетом у БиХ.
Овај споразум, са својих 12 анекса, поставио је темеље за функционисање државе, али и омогућио да Република Српска настави свој пут развоја и напретка, истовремено чувајући традицију, културу и вриједности српског народа.
Иако је Дејтонски споразум донио мир, изазови његовог очувања и поштовања никада нису престали. Многи су покушали да преобликују његове одредбе, често науштрб Републике Српске. Али српски народ, увијек је остао привржен духу и слову овог споразума.
У Републици Српској, 21. новембар се обиљежава као дан захвалности, сјећања и поноса. Свечане академије, научни скупови и молитве за мир окупљају све генерације, подсјећајући нас на значај очувања онога што је стечено великим жртвама.
Дејтонски мировни споразум остаје темељ на којем почива Република Српска. Без њега, српски народ у БиХ не би имао ни стабилност ни сигурност коју данас ужива. Због тога, свако нарушавање овог документа представља удар на мир и равноправност народа у БиХ.
С љубављу према Републици Српској, настављамо да чувамо и бранимо оно што је стечено, увијек свјесни да је Дејтон наше право и наша обавеза. Као што је у Дејтону створен мир, тако ћемо га и чувати – за нас, нашу дјецу и генерације које долазе.
Информације о Дејтонском мировном споразуму
- Датум потписивања
- Дејтонски мировни споразум парафиран је 21. новембра 1995. године у ваздухопловној бази Рајт-Патерсон у Дејтону, САД.
- Званично је потписан 14. децембра 1995. године у Јелисејској палати у Паризу.
- Сврха и значај
- Споразум је зауставио рат у БиХ и успоставио њен уставно-правни поредак.
- Створио је државну заједницу Босне и Херцеговине састављену од два ентитета: Републике Српске и Федерације БиХ.
- Гарантовао је мир, стабилност и безбједност за сва три конститутивна народа у БиХ.
- Елементи Дејтонског споразума
- Састоји се од Општег оквирног споразума за мир и 12 анекса који регулишу различите аспекте функционисања државе и њених ентитета.
- Устав БиХ (Анекс IV) представља суштински дио споразума.
- Међународни утицај
- САД су имале кључну улогу у преговорима и потписивању споразума, уз учешће Србије, Хрватске и великих свјетских сила.
- Споразум је плод међународних преговора, а не унутрашњег договора народа БиХ.
- Позиција Републике Српске
- Република Српска добила је међународно признање и гарантовану аутономију у оквиру БиХ.
- Њена права и обавезе дефинисани су споразумом, што је омогућило очување њене позиције као једног од два равноправна ентитета.
- Тренутни изазови
- Споразум се суочава са покушајима ревизије и промјене одређених одредаба, што изазива политичке кризе у БиХ.
- Стране дипломате и високи представници у БиХ често су интервенисали на начин који је, према српским представницима, нарушио изворни дух споразума.
- Прослава и обиљежавање
- У Републици Српској, 21. новембар је значајан дан који се обиљежава као симбол мира и аутономије.
- Одржавају се свечане академије, званичне церемоније и други догађаји који подсјећају на историјску важност Дејтонског споразума.
- Будућност и значај споразума
- Дејтонски мировни споразум остаје темељ стабилности БиХ и гаранција равноправности три народа.
- Очување његовог изворног текста кључно је за наставак мира и спречавање политичких тензија у земљи.
(www.palelive.com)