БИЈЕЉИНА – Најчешћи проблеми на које се млади жале су анксиозност, депресија, проблеми са понашањем, са пажњом, често самоповређивање и вршњачко насиље, изјавила је психолог Александра Радановић на панелу који је вечерас одржан у Бијељини.
„Важно је да дижемо свијест младих коме могу да се обрате када наступе проблеми, да дођемо и до родитеља да науче како да помогну дјетету и ако то превазилази њихове моћи да се обрате стручњацима“, рекла је Радановићева.
Тема панел дискусије која је одржана у бијељинској библиотеци била је како сачувати ментално здравље младих током развојне фазе адолесценције, са примјерима шта је у том периоду очекивано, а шта нарушено ментално здравље.
Публици је приказан и награђени једноминутни филм о депресији аутора некадашње ученице Техничке школе у Бијељини Маријане Николић, сада студента Правног факултета.
„Депресија је најучесталија болест данас и све се више младих суочава с тим, није безазлена, то је озбиљна ментална болест коју карактерише осјећај велике туге и губитак интересовања за активности које су вас раније радовале“, рекла је Николићева новинарима.
Она је истакла да депресија није табу тема и да о њој треба говорити, као што треба и потражити подршку и стручну помоћ у лијечењу.
Панел дискусија одржана је поводом Свјетског дана менталног здравља.
(www.palelive.com / Срна)