Đi najavio nastavak podrške Univerzitetu

0

Ambasador Kine u BiH Đi Ping rekao je danas na Palama, povodom obilježavanja Međunarodnog dana kineskog jezika, da će Ambasada i dalje pružati podršku Univerzitetu u Istočnom Sarajevu i drugim univerzitetima u BiH.

„Nadam se da će sve više studenata studirati kineski jezik i upoznati se sa kulturom Kine, kako bi dali više doprinosa tradicionalnom prijateljstvu“, izjavio je Đi Ping novinarima tokom posjete Filozofskom fakultetu na Palama.

On je naveo da je danas imao priliku da posjeti Filozofski fakultet i o nastavku saradnje razgovara sa dekanom Dragom Mastilovićem, rektorom Univerziteta u Istočnom Sarajevu Milanom Kulićem, gradonačelnikom Istočnog Sarajeva LJubišom Ćosićem i načelnikom opštine Pale Boškom Jugovićem.

Đi je podsjetio da je prije 11 godina osnovana Katedra za sinologiju na Filozofskom fakultetu na Palama i da je od tada diplomiralo mnogo studenata koji su doprinijeli njihovoj ekonomskoj saradnji.

Rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Milan Kulić čestitao je Međunarodni dan kineskog jezika, navodeći da su srećni što se taj praznik obilježava na Filozofskom fakultetu na Palama.

Kulić navodi da Univerzitet u Istočnom Sarajevu ima najbolju i najkonkretniju saradnju sa kineskim univerzitetima, da imaju potpisanih 10 sporazuma o saradnji sa univerzitetima u Kini, koja je konkretizovana kroz različite aktivnosti.

„Mi smo prvi univerzitet u BiH koji ima potisan sporazum o saradnji sa Univerzitetom u Đilinu o izdavanju dvojnih diploma. Nadam se da ćemo u budućnosti imati takvih sporazuma i sa nekim drugim univerzitetima u Kini“, rekao je Kulić.

On ističe da kineski narod doživljavaju kao bratski, a dokaz je i upravo saradnja koju će nastaviti intenzivnije proučavajući kineski jezik, kulturu, nauku i istoriju.

Dekan Filozofskog fakulteta na Palama Draga Mastilović izrazio je zadovoljstvo što je sa njima poslije dvije godine ambasador Kine u BiH koji je odabrao da značajan praznik, Međunarodni dan kineskog jezika, proslavi na Palama.

„Filozofski fakultet je 2011. godine počinjao sa formiranjem Katedre za sinologiju i studijskog programa za kineski jezik i malo ko je vjerovao u uspjeh tog studijskog programa. Danas smo došli do toga da Katedra za sinologiju bude jedna od najuspješnijih na našem fakultetu i služi na ponos i Univerzitetu, ali i cijeloj Republici Srpskoj“, naglasio je Mastilović.

Mastilović poručuje da to ne bi bilo moguće, bez podrške Ambasade Kine u BiH, koji su obezbjeđivali stručni kadar iz Kine, te da diplomirani studenti sinologije imaju svake godine mogućnost da, zahvaljujući stipendijama koju daju kineski partneri, jedan dio svog obrazovanja provedu na Univerzitetima u Kini.

U holu Filozofskog fakulteta danas je otvorena izložba slika i kaligrafije, te dodjeljene nagrade povodom Međunarodnog dana kineskog jezika.

Ujedinjene nacije 20. aprila obilježavaju Međunarodni dan kineskog jezika.

Od 1946. godine kineski jezik je jedan od službenih jezik UN, a od 1973. godine je jedan od radnih jezika ove organizacije.

Taj jezik je najstariji pisani jezik na svijetu, a tvorcem prvobitnog kineskog pisma smatra se Cang Đije.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare