BANJALUKA – Đorđo Sladoje ovogodišnji je dobitnik Kočićeve nagrade koja će mu biti dodijenjena 25. avgusta, na svečanoj akademiji u Banskom dvoru u Banjaluci.
Sladoje je jedan od najistaknutijih savremenih srpskih liričara, a prema riječima žirija, između njega i Petra Kočića postoje stvaralačke podudarnosti, prije svega, po njihovom služenju srpskom jeziku i pripadništvu reprezentativnom toku srpske književne tradicije.
„Đorđo Sladoje, kao i njegov znameniti prethodnik /Kočić/, književnost doživljava kao suštinsku posvećenost svojoj kulturi i srpskom narodu, koji u svojim knjigama piše o njegovim veličanstvenim uzletima, ali i tragičnim udesima i ožiljcima savremenog doba“, navedeno je u obrazloženju odluke žirija Kočićeve nagrade.
Sladoje je autor obimnog i zapaženog opusa od 16 zasebnih zbirki /pojedinih i u više izdanja/, te devet knjiga izabranih pjesama od kojih jedne i na ruskom jeziku.
„Takav opus predstavlja autora kao trenutno najznačajnijeg predstavnika stražilovske lirske niti, poetu svestranog osjećanja tradicije i prepoznatljive duševnosti. Sladoje je istovremeno pjesnik najkompleksnijeg, ali i najneposrednijeg lirskog izraza pravoslavne duhovnosti“, piše u obrazloženju odluke žirija.
Žiri je naveo da je Sladojeva poezija rijedak i dragocjen spoj pjesništva visoke kulture, plemenite osjećajnosti i izrazite nacionalne svijesti, kao izraza zavjetnog pamćenja uprkos vremenu solipsizma i dezintegracije.
Književnik Đorđo Sladoje rođen je 1954. godine u Klinji kod Uloga u gornjoj Hercegovini. Gimnaziju je završio u Sečnju u Banatu, a studije sociologije u Sarajevu.
Osim romana u stihovima „Modre žilice“ i knjige priča „Doživljaji lirskog torbara“, Sladoje je autor brojnih knjiga pjesama, među kojim su: „Dnevnik nesanice“, „Veliki post“, „Svakodnevni utornik“, „Trepetnik“, „Plač Svetog Save“, „Petozarni mučenici“, „Daleko je Hilandar“, „Ogledalce srpsko“, „Mala vaskrsenja“, „Manastirski baštovan“, „Zlatne olupine“, „Silazak u samoću“, „Pevač u magli“, „Zanatski dom“ i „Dimni znaci“.
Sladoje je dobitnik brojnih nagrada poput Vukove nagrade, ali i NJegoševe, Zmajeve, Dučićeve, Disove i Šantićeve nagrade, te Žičke hrisovulje.