Договорено континуирано одржавање састанака са представницима Српске и безбједносних служби

0

ИСТОЧНО САРАЈЕВО – Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да представници Српске остају при раније утврђеним политикама да нема прејудицирања чланства БиХ у НАТО и навео да Српска није за интеграцију БиХ у тај савез и да ће остати неутрална у било ком војном смислу.

„Једнако смо против интеграција у НАТО из практичних разлога и онога што се десило српском народу и због чега и данас имамо посљедице“, рекао је Додик на конференцији за новинаре у Источном Сарајеву.

Он је подсјетио да је НАТО без релевантних одлука Савјета безбједности УН у два наврата – први пут Републику Српску, а други пут Србију бомбардовао осиромашеним уранијумом.

„На тај начин је показао на који начин мисли и жели с нама да сарађује. И данас многа дјеца оболијевају од тога што су посијале НАТО структуре у та два наврата. Зато ми не желимо да будемо дио те организације. Не желимо да будемо дио сврставања на војном плану“, поручио је Додик.

Он је поновио да одлуке о томе нема без адекватних органа, а то су прије свега Предсједништво БиХ и Парламентарна скупштина БиХ.

„Без тих одлука, а то је рекао и сам НАТО у плану сарадње који смо усвојили прије неколико година – нема прејудицирања чланства и да ће домаћи органи морати сами да донесу одлуке“, навео је Додик.

Он је рекао да су даље активности усмјерене ка европском путу, на чему ће се и даље предано радити, те напоменуо да то не значи спремност за антиуставна и антидејтонска рјешења.

„Ми ћемо и даље радити предано на томе што је европски пут. Али, то не значи да смо спремни да радимо на антиуставним и антидејтонским питањима и да доносимо таква рјешења. Зато смо и данас овдје рекли да тражимо од надлежних институција да предано раде и прате ситуацију, те о томе обавјештавају органе на свим нивоима, о свему што може личити на угрожавање безбједносне ситуације“, нагласио је предсејдник Републике Српске.

Он је изразио жаљење што није успјела прича о реформској агенди.

„На томе смо радили неколико мјесеци. Република Српска је у формату који је тражен од Брисела то и завршила. Али, онда се као и увијек у Федерацији БиХ /ФБиХ/ појавила фамозна прича да неко неће и измислили да то неће три кантона, вршећи поново притисак на нас да већ раније договорене ставове треба да редефинишемо и примакнемо оном што Бошњаци у БиХ хоће“, рекао је Додик.

Он је додао да чека да се у ФБиХ то питање ријеши, те напоменуо да то није питање за Српску.

„Морам рећи да ми имамо штету од тога јер су средства ускраћена и нама. Али, није све у средствима. Много тога је важно да обезбиједимо са становишта наше безбједности и економије, уставног положаја и неће се моћи никаквим средствима бијелог свијета купити политике које би биле издајничке према Републици Српској“, поручио је Додик.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је на данашњем састанку у Источном Сарајеву са представницима институција Српске и надлежних служби у вези са лажним наводима о камповимa за обуку на територији Српске договорено да такви састанци буду одржавани редовно, у континуитету.

„Договорили смо да нећемо пропустити прилику да буде редовно. Договорили смо се да се у овом формату одржава једном мјесечно, ако буде потребно да се може и чешће заказивати. За сада не видимо разлога да ико у Републици Српској буде забринут у вези са безбједносном ситуацијом“, рекао је Додик на конференцији за новинаре након састанка.

Он је напоменуо да је рекао за сада с обзиром на изазове у, како је навео, непосредном комшилуку.

„Имамо изазове који нису мали и који нам пријете сваки дан. Не желим да коментаришем безбједносну ситуацију у Федерацији БиХ, али нас забрињава немогућност званичних институција и органа да се одбране од терористичких аката и да у том погледу видимо да се не можемо ослонити на њихове информације, јер их немају ни за своје потребе“, рекао је Додик.

Данашњем састанку у сједишту Владе Републике Српске, између осталих, присуствовали су српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић, предсједник Владе Српске Радован Вишковић, предсједник Народне скупштине Српске Ненад Стевандић, министар унутрашњих послова Српске Синиша Каран, директор Полиције Српске Синиша Кострешевић, министар безбједности у Савјету министара Ненад Нешић, замјеник министра одбране Александар Гогановић.

На састанку су били и други министри у Влади Републике Српске, те представници Српске у институцијама на нивоу БиХ.

 

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare