Дугорочно кредитно задужење од 13.700.000КМ за даљинско гријање

3

Скупштина општине Пале дала је данас сагласност за издавање гаранције за дугорочно кредитно задужење ове локалне заједнице код Европске банке за обнову и развој /ЕБРД/ за финансирање пројекта централног гријања у износу од 13.700.000 КМ.

Начелник општине Пале Дејан Којић рекао је новинарима да је рок отплате 13 година, уз грејс период од три године, а пројекат модернизације система даљинског гријања подржаће и Влада Швајцарске са грант средствима од више од три милиона евра.

„Годишња рата износиће око 1.320.000 КМ. Ако узмемо у обзир да тренутно предузећу Градске Топлате издвајамо милион КМ грант средства да би обезбиједили несметано пословање, а према тврдњама техничког директора, нова топлана ће бити самоодржива са тренутним бројем корисника не рачунајући нове, кредитно задужење неће пуно утицати на буџет општине“, истакао је Којић.

Он је навео да су одборници дали сагласности за издавање гаранције општине за дугорочно кредитно задужење предузећа „Комунално“ у износу од 350.000 КМ како би набавило неопходну механизацију.

Предсједник Скупштине општине Пале Бранко Короман каже да је донесено пар кључних одлука за општину, те да је формирано координационо тијело које ће се бавити еколошким проблемима.

Он је истакао да су у општини свјесни већих загађења током зимске сезоне, као и да ће се на његовом смањењу морати радити уколико се Пале желе више промовисати као туристичка дестинација.

Донесен је и закључак о изради ревизије регулационог плана дијела посебног подручја Јахорине.

„Желимо све на стручан начин да уклопимо у форму регулационог плана, како бисмо добили одговор на сва „уска грла“ која се могу појавити на планини, попут саобраћаја, паркинга, воде и струје, те да у пројекцијама буџета имамо усмјерена новчана средства за рјешавање тих питања“, истакао је Короман.

Он наводи да се то посебно односи и на дио општине Трново јер се она наслања на инфраструктуру у општини Пале.

Одборници Скупштине општине Пале усвојили су и одлуку о стипендирању студената.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
3 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Pitanje grijanja je nesumnjivo među najvažnijim infrastrukturnim projektima za svaki grad.
Međutim, kada treba trajno rješiti grijanje u Palama, postavljaju se najmanje dva pitanja:

1. Da li je ovo preskupa investicija za relativno mali broj korisnika? Teško je očekivati da će se postojeće stambene zgrade priključiti na buduću toplanu, s obzirom da u tim, uglavnom novijim zgradama, grijanje je rješeno po individualnom principu električnom energijom!

2. Činjenica je da se broj korisnika postojeće toplane svake godine smanjuje, uglavnom zbog lošeg grijanja. Ukoliko se nastavi sa lošim grijanjem, kada se, u hladnijim danima, većina domaćinstava dodatno dogrijava, nastaviće se dalje otkazivanje korištenja centralnog grijanja.

Ova, kao i druga ključna pitanja, ozbiljno dovode u pitanje ovaj skup projekat!?

pa kako da se povecava broj korisnika kad nema kapaciteta… valjda treba prvo kapacitet prosiriti, vidis da se nove zgrade na struju griju

Kako ne razumiješ??? Odjavljuju se postojeći korisnici zbog lošeg grijanja. To znači da Toplana sa postojećim kapacitetom svake godine ima sve manje potrošača!
Ranijih godina je ista ova Toplana imala više korisnika i pružala jako dobro grijanje, ali je Domaćin-bivši načelnik, svojim odlukama upropastio ranije inače dobro grijanje i obesmislio dalji rad postojeće toplane, kao i izgradnju nove.
Možda će novi Načelnik nešto pozitivno učiniti po ovom pitanju!?