Фармацеут о атопијском дерматитису

0

Атопијски дерматитис је упално, хронично стање коже које карактерише интензивни свраб, које се обично јавља код д‌јеце са породичном анамнезом једне или више атопијских болести.

Узрок атопијског дерматитиса је непознат. Сматра се да он настаје као посљедица д‌јеловања генетских и вањских узрочника. Ризик за развој атопијског дерматитиса је већи код особа чији су чланови породице обољели. Кад оба родитеља болују од АД, шанса да њихово дијете оболи је 81%. У случају да један родитељ има АД шанса да њихово дијете оболи је 56% .

Постоје двије теорије које објашњавају АД: хипотеза кожне баријере и имунолошка хипотеза.

Хипотеза кожне баријере – У хипотези кожне баријере АД је повезан с мутацијом гена за филагрин који је смјештен на хромосому 1. Филагрин је протеин који је важан за одржавање здравља епидермиса коже, тако што повезује кератиноците заједно. Ако постоји недостатак филагрина, настаје поремећај у правилној функцији кожне баријере, што доводи до трансдермалног губитка воде. Трансдермални губитак воде доводи до сухе коже и повећава ризиком за развој екцема.

Имунолошка хипотеза – АД је посљедица сложене интеракције између гена, околине, оштећене кожне баријере, инфективних узрочника и ненормалног имунолошког одговора. АД је повезан с дисфункцијом имуног система која се односи на ћелијску имуност и повишене нивое ИгЕ. Да би се лакше разумјело, ова теорија објашњава АД као алергијску реакцију организма.

Симптоми атопијског дерматитиса

Екцем на лицу – атопијски екцем је врло суха кожа која д‌јелује затегнуто и сврби. Најчешће се појављује на лицу код мале д‌јеце. Симптоми атопијског дерматитиса на лицу укључују и перутање и храпаве црвене мрље.

Екцем на тијелу – код новорођенчади, атопијски се дерматитис најчешће јавља на лицу, посебно на образима и бради. С временом, екцематозна се подручја појављују понајприје на врату и кожним наборима око лактова, те иза кољена. Симптоми обухватају подручја суве коже која јако сврби, често с видљивим траговима чешања.

САВЈЕТИ ЗА ЛАКШИ ЖИВОТ СА АТОПИЈСКИМ ДЕРМАТИТИСОМ….

Кожу склону атопији чистите њежно
Умјесто купки, одаберите млаки туш и ограничите му трајање на највише 10 минута. Избјегавајте производе који пјене, могу бити груби за кожу. Умјесто тога одаберите производе за чишћење коже без сапуна (синдет сапуне који имају једнак пХ као кожа – чисте и не надражују кожу).

Исто тако, обратите пажњу да употребљавате шампоне прикладне за најосјетљивију кожу након навршене треће године. Након сваког туширања, нанесите емолијентну крему, лосион, итд. –  посебно направљене за кожу склону атопији.

Имате кожу склону атопији? Клоните се гриња из кућне прашине!
Атопијски екцем повезан је с врло сухом кожом којој недостају липиди који нормалну кожу штите од појединих вањских алергена као што су гриње у кућној прашини. Редовно усисавајте прашину и прозрачите просторије, посебно спаваће собе. Ако је потребно, за мадраце и јастуке набавите заштитне навлаке, посебно израђене за спречавање гриња из кућне прашине.

Довољно спавајте
Кожа склона атопији је сува кожа која изазива свраб, што може реметити ноћни сан д‌јетета, а и родитеља. У спаваћој соби одржавајте температуру између 18 и 20 степени Целзијуса и тако свима омогућите добар сан. Одржавањем ове температуре ћете спријечити претјерано исушивање ваздуха. Ако је потребно, набавите освјеживаче ваздуха. Осим тога, наравно, не заборавите увече нанијети емолијентну његу за атопијску кожу.

За кожу склону атопији, идеална је памучна од‌јећа
Кад имате суху кожу, кључно је избјегавати претјерано знојење које може изазвати иритацију. Треба избјегавати вуну и синтетичке материјале. Умјесто њих, одаберите прозрачни памук који је мекши на кожи.

Уживајте у спорту, али се туширајте одмах након тренинга…
Због коже склоне екцему, вјежбање није забрањено, али избјегавајте задржавање зноја на кожи дуже вријеме јер он може изазвати иритацију.

Савјети за његу коже склоне атопијском дерматитису

Свакодневна њега атопичне коже, углавном се може подијелити у двије категорије: лијечење напада и одржавање између напада.

Лијечење напада екцема

Када су симптоми атопијског дерматитиса тешки (суве црвене мрље, трагови чешања, разне несавршености), препоручују се креме са кортикостероидима (немојте их користити без посјете дерматологу). Ти лијекови против екцема д‌јелују противупално и зато се примјењују на упаљене дијелове коже, како би што брже умирили и смањили оштећење од чешања. Обично се препоручује примјена кортикостероида двапут дневно, у танком слоју.

Брине Вас употреба кортикостероида? Посавјетујте се Вашим љекаром или фармацеутом о правилној употреби крема са кортикостероидима, како бисте били сигурни да нећете њиховом употребом направити већу штету од користи.

Запамтите –  Свака супстанца може да буде отров ако се не користи у правилној дози и на правилан начин!

Фаза одржавања емолијентима

Одржавање између напада кључни је саставни дио његе за кожу склону атопији. Кроз рад у пракси, најчешће виђам грешке у овом кораку. Фазу одржавања, заиста свака особа склона атопији мора да разумије као своју рутину и редовну употребу производа која одговарају таквој кожи сваки човјек са атопијским дерматитисом мора озбиљно да схвати.

Када се оштећења узрокована атопијским екцемом повуку емолијентне креме обнављају емулзију – уља у води која штите површину коже – (хидролипидни филм или кожна баријера) и штите је.

Креме за кожу склону атопији треба наносити на цијело тијело једном или двапут дневно како би се кожа навлажила и обновила равнотежа добрих бактерија. На тај начин ће се и ублажити сврбеж узрокован сувоћом и спријечити даља појава напада или смањити њихово трајање. Одржавајући влажност и заштиту коже помоћу богатог емолијента, можете спријечити да агресивне супстанце из околине „нападају“ вашу кожу и тако прекинути зачарани круг СВРАБ-ЧЕШАЊЕ.

За све додатне савјете посавјетујте се са вашим изабраним љекаром или фармацеутом. Овај чланак је едукативног карактера и није замјена за персонализовани приступ лијечењу.

Аутор: Сандра Брезо, магистар фармације, магистрант козметологије.
Живи на Палама, ради у „ПроФарм Pharmacy“ у Источном Новом Сарајеву. Брига о јавном здрављу и прича о темама значајним за цијелу заједницу су нека од њених интересовања.

Сви чланци аутора

 

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare