Филм о Корићкој јами спречава бошњачко фалсификовање историје

0

БЕОГРАД – Фондација „Заборављени коријени“ најавила је да ће до јесени завршити документарни филм о Корићкој јами између Гацка и Билеће, првој масовној гробници Срба у Херцеговини у Другом свјетском рату, чиме ће освијетлити истину о овом стратишту које Бошњаци представљају као мјесто свог страдања.

Оснивач Фондације Драган Радовић изјавио је за Срну да фокус овог документарног филма није на масовности злочина који је предводио хоџа Мухарем Главинић, иако је тамо страдало 134 Срба из породица солунских добровољаца, већ на разумијевању и одбрани историјске истине, с обзиром на то да се у бошњачкој јавности и науци пласира лаж да су на тој локацији у Првом свјетском рату убијани муслимани.

„То је лаж. Ја имам доказе и најмање пет необоривих аргумената зашто је прича о такозваној Диздаруши измишљена прича. Према попису из 1912. године, на том подручју није било муслимана. Број ексхумираних жртава одговара броју убијених Срба. Признања злочинаца на суђењу се поклапају само са причом о српском страдању. Имам низ аргумената који су необориви“, рекао је Радовић.

Он је указао да је усташки злочин над Србима на Корићкој јами 4. и 5. јуна 1941. године директно утицао на подизање устанка Срба 6. јуна, који се проширио Херцеговином, али и до ширења вијести о масовном страдању Срба.

„Иако је Херцеговина тешко страдала, многи су успјели и да се склоне и сачувају јер су дошле те вијести. Када је организован устанак 6. јуна у селу Степен у Херцеговини, усташе су покушале напасти устанике, а када нису могле ништа да ураде, упале су у Фазлагића Кулу и тамо из бијеса убиле три српске породице и бациле их у јаму. Један д‌јечак је успио да преживи и да касније посвједочи италијанским војницима о тој јами“, навео је Радовић.

Он је напоменуо да је дио Срба који су преживјели Корићку јаму избјегао у Црну Гору и сусједне Придворице, гд‌је су на Божић 1942. године упале усташе предвођене хоџом Узеиром Белалићем.

„Побили су комплетно српско становништво од око 180 мјештана. Читаве породице су страдале. Само из породице Носовић 17 жена, д‌јеце…“, рекао је Радовић.

Он је додао да је рад на овом документарцу започео 2021. године и да ће, као и „Гаравице“ садржати обиље докумената и изјава.

Фондација „Заборављени коријени“ упоредо са документарним филмом о Корићкој јами ради и на пројекту „Стари Брод“ о страдању Срба.

(www.palelive.com / Срна)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare