
БАЊАЛУКА – Фонд здравственог осигурања /ФЗО/ Републике Српске од данас финансира додатних десет услуга из области офталмологије, нуклеарне медицине и лабораторијске дијагностике које се пружају на трецијарном нивоу здравствене заштите.
Осим тога, осигураницима ће на примарном нивоу здравствене заштите, у домовима здравља, бити доступна нова услуга – холтер крвног притиска, а која се до сада пружала искључиво у болницама.
„Финансирање холтера крвног притиска и у домовима здравља који су за то оспособљени, осим у болницама, омогућиће осигураницима бржи и лакши приступ овој услузи у мјесту становања, док ће се истовремено растеретити болнички капацитети“, навели су из ФЗО.
Све нове услуге које су уврштене у цјеновник здравствених услуга представљају савремене методе лијечења, што ће свакако допринијети ефикаснијем лијечењу пацијената у Републици Српској.
„Примјера ради, у цјеновник здравствених услуга уврштена је нова дијагностичка метода из области офталмологије – ангиографија фундуса оптичком кохерентном томографијом /ОЦТА/, која омогућава прецизну дијагностику и евалуацију промјена на задњем сегменту ока, изражених у микрометрима“, наводи се у саопштењу.
Будући да је ова услуга неопходна за праћење пацијената који су на савременој терапији која се данас користи у лијечењу мрежњаче ока, она ће значајно допринијети правовременој реакцији љекара, посебно у раној дијагностици и праћењу болести мрежнице и видног живца, додаје се у саопштењу.
Из овог фонда напомињу да финансирањем ове услуге значајно унапређују доступност, јер се од данас обавља у Универзитетском клиничком центру /УКЦ/ Републике Српске, за разлику од раније када се искључиво радила у приватним здравственим установама које нису имале уговор са Фондом и пацијенти су сами сносили трошкове.
Из области офталмологије Фонд почиње да финансира и ултразвучну биомикроскопију која, такође, омогућава прецизну дијагностику и детаљну евалуацију промјена на предњем сегменту ока, а услуга је у потпуности неинвазивна.
Ова дијагностичка метода примјењиваће се код пацијената који имају бенигни и малигни тумор ириса /опна између рожњаче и сочива/, код циста, трауматске и посттрауматске патологије предњег ока и остало.
Предности увођења ове услуге су вишеструке – осим ране дијагностике, осигураници сада имају приступ овој услузи у УКЦ-у, јер су до сада пацијенти били приморани да одлазе на лијечење изван Српске.
Када је ријеч о услугама из области нуклеарне медицине, у цјеновник здравствених услуга уврштена је и етанолна аблација нодуса у штитној жлијезди која представља минимално инвазивну процедуру.
Ријеч је о ефикасној и сигурној амбулантној терапији за цистичне или доминантно цистичне лезије штитне жлијезде, а мање је инвазивна у односу на хируршке интервенције.
Новим цјеновником, који је од данас на снази, уведено је више нових услуга које се односе на лабораторијску дијагностику трецијарног нивоа здравствене заштите, а све с циљем адекватног праћења здравственог стања пацијената који болују од малигних или осталих тешких болести, што ће допринијети ефикаснијем лијечењу.
„Финансирање нових услуга је само наставак континуираног улагања ФЗО у развој здравствених установа, јер смо почетком ове године у цјеновник уврстили 12 нових услуга које се односе на дјецу са говорним и осталим потешкоћама у развоју, као и четири нова скрининга у домовима здравља“, подсјећају из ФЗО.
Из овог фонда напомињу да активно раде на континуираном ажурирању цјеновника здравствених услуга базирајући се на пажљивој анализи потреба здравствених установа и пацијената.
Додају да им је главни циљ побољшање доступности услуга, уз фокус на квалитет здравствене заштите.
„У овом цјеновнику посебан акценат стављен је на дијагностику, јер она не само да омогућава рано успостављање дијагнозе, већ и спријечава развој многих болести, чиме се значајно унапређује здравствено стање пацијената. Циљ је да, у складу са финансијским могућностима, подржимо развој здравствених установа, посебно у контексту финансирања здравствених услуга“, истиче се у саопштењу.
ФЗО је протеклих неколико година повећао улагања за здравствену заштиту за додатних 200 милиона КМ, чиме показују да стално унапређују квалитет и доступност здравствених услуга за све осигуранике.
(www.palelive.com / Срна)