Golić: Izuzetna ambijentalna i estetska vrijednost

0

BANJALUKA – Park prirode „Tara“ jedno je od 32 zaštićena područja u Republici Srpskoj koje se ističe izuzetnom ambijentalnom i estetskom vrijednošću kojoj doprinose raznovrsni, živopisni pejzaži, izjavila je Srni ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske Srebrenka Golić.

Golićeva je navela da se dolina rijeke Tare, koju je prošle sedmice Vlada Srpske proglasila zaštićenim područjem, nalazi na području opštine Foča i obuhvata površinu od 14.453 hektara.

„Cilj je zaštita i očuvanje jedinstvenih i atraktivnih morfoloških osobina ovog područja, koje čini erozioni riječni oblik reljefa, predstavljen klisurastom, duboko usječenom dolinom rijeke Tare, koja na velikom dijelu ima odlike kanjona“, rekla je Golićeva.

Ona je dodala da je najizraženiji razvoj kanjona u širem području Meštrevca, gdje su dolinske strane urezane u trijaske sedimente, pretežno krečnjake, dostižući dubinu od hiljadu metara.

Golićeva je istakla da se u Parku prirode „Tara“ svojom atraktivnošću ističu brojni vidikovci na ivicama kanjonske doline Tare, te da pejzažnoj vrijednosti i raznovrsnosti područja doprinose i pritoke ove rijeke – LJutnica, Šipčanica i Skakavac.

Ona je rekla da je Tara prepoznatljiva po brojnim brzacima, odnosno manjim slapovima i bukovima koji su cijelom dužinom kroz zaštićeno područje isprepletani sa mirnijim dijelovima toka.

Golićeva je navela da je izdvojeno 27 bukova, ali da nisu zabilježeni viši slapovi i vodopadi.

„To pokazuje veći stepen usaglašenosti uzdužnog profila Tare, u odnosu na njene pritoke LJutnicu i Šipčanicu koje odlikuje još izraženiji uzdužni nagib korita iskazan u brojnim slapovima i vodopadima visokim i po desetak i više metara. Klisurasto-kanjonske doline ovih tokova, uz istu takvu dolinu Skakavca sa pritokama na sjeveru, koji pripada slivu Ćehotine, predstavljaju značajne i vrijedne objekte geonasljeđa“, naglasila je Golićeva.

Prema njenim riječima, vegetacija područja veoma je raznovrsna i uslovljena značajnim dijapazonom različitih ekoloških faktora, kako klimatskih, orografskih i edafskih, tako i biotičkih, sa dugoročnim i značajnim uticajem čovjeka.

„Duboki kanjon Tare i najviši vrhovi planine LJubišnje značajni su centri endemizma i reliktnih biljaka, što je uslovilo razvoj reliktnih i endemičnih biljnih zajednica“, istakla je Golićeva i navela da je na istraženom području registrovano 966 biljnih vrsta.

Ona je dodala da je Park prirode „Tara“ bogat i objektima kulturno-istorijskog i graditeljskog nasljeđa.

Inicijativu za proglašenje Parka prirode „Tara“ pokrenuo je Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, a upravljanje Parkom povjereno je preduzeću „Šume Republike Srpske“, odnosno Šumskom gazdinstvu „Maglić“ u Foči.

U Republici Srpskoj pod zaštitom je oko 68.000 hektara, što predstavlja 2,75 odsto teritorije Srpske.

(www.palelive.com / Srna)

Прати тему
Обавијeсти мe о
0 Коментара
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare