BANJALUKA – Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić izjavila je da je građevinarstvo lokomotiva razvoja privrede, ali da se suočava sa problemom enormnog povećanja cijena materijala, opreme i sirovina, te poručila da je neophodno zaštititi ovu privrednu granu od stagnacije.
„To je usko posljedično vezano sa cijenom metra kvadratnog stambenih jedinica i poslovnih prostora. Prije poremećaja na globalnom tržištu cijena kilograma željeza iznosila je 0,90 KM bez PDV-a, a sada je cijena sa PDV-om za kratko vrijeme dostigla 2,40 KM“, rekla je Golićeva novinarima u Banjaluci gdje je u Privrednoj komori Srpske prisustvovala sastanku o rješavanju problema u sektoru građevinarstva.
Golićeva je naglasila da je Vlada Srpske nizom mjera i zakonskih propisa olakšala poslovanje mnogim privrednim subjektima, prvenstveno kada je riječ o poreskoj politici.
„Premda građevinarstvo tokom pandemije nije bilo obuhvaćeno mjerama, oni su mogli da rade, ali jesu određene industrije koje su bile usko naslonjene na tu granu. Zbog toga je Vlada putem Kompenzacionog fonda za više od 378 pravnih lica, odnosno preduzetnika izdvojila više od 1,65 miliona KM na ime bruto plata zaposlenih u ovoj oblasti“, rekla je Golićeva.
Prema njenim riječima, Vlada Srpske je pomogla svim privrednim subjektima koji su ispunjavali uslove i mogli da apliciraju.
Golićeva je rekla da Republički inspektorat, u okviru svojih nadležnosti, s ciljem sprečavanja zloupotreba kontroliše ispunjenost uslova preduzeća koja imaju licence.
„Tokom prošle godine oduzeto je 25 licenci, a šest je umanjeno. S druge strane, prošle godine su izdate 304 licence, a u ovoj godini 94. S obzirom na to da licenca važi četiri godine, u ovom trenutku u Srpskoj ima oko 1.000 važećih licenci“, navela je Golićeva i dodala da će insistirati na inspekcijskim kontrolama jer ima indicija da se one zloupotrebljavaju i na druge načine.
Ona je izrazila nadu da će realizacijom velikih projekata u Srpskoj, poput aerodroma u Trebinju, u energetskom sektoru „Buk Bijela“, auto-puta i drugih, biti angažovana građevinska operativa koja posjeduje licence za obavljanje vrlo složenih poslova.
Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić rekao je da Srpskoj nedostaje kvalitetna radna snaga, te da je poseban problem kada je riječ o građevinarstvu.
On je naveo da u BiH trenutno nedostaje oko 7.000 radnika u ovoj oblasti.
Predsjednik Područne privredne komore Istočno Sarajevo LJubiša Tanić ukazao je na problem licenci, te poručio da je neophodno stati ukraj neefikasnom korištenju električne energije.
(www.palelive.com / Srna)