Na Palama je danas predstavljen projekat „Pametni gradovi – ka digitalnoj transformaciji gradova u BiH“, koji treba da podrži lokalne samouprave u početnoj realizaciji njihove vizije digitalne transformacije, a građani će, između ostalog, i preko aplikacije na mobilnom telefonu moći da prijave probleme u lokalnoj zajednici.
Menadžer projekta Haris Palalija izjavio je novinarima da u projektu učestvuje pet lokalnih zajednica – Pale, Prijedor, Tešanj, Zvornik i Zenica, kojima se pruža asistencija u formulisanju vizije pametnog grada i procesu akcionog planiranja transformacije, koordinisano sa postojećim strategijama i planskim procesima.
Projekat se sastoji od dvije glavne komponente – akcionog plana digitalizacije i aplikacije za prijavu različitih problema koje građani primijete.
Palalija je naveo da će akcioni plan digitalizacije biti izrađen za potrebe opštine Pale, što će biti veoma koristan alat za sve naredne aktivnosti koje opština odluči da sprovede u kontekstu digitalne transformacije, poput nekih digitalnih rješenja ili unutrašnje organizacije.
On je istakao da će građani putem aplikacije „građanska patrola“ moći prijaviti sve probleme koje primijete, a nadležne službe u opštini će adekvatno reagovati.
„Građani će imati mogućnost da vide status prijave“, naveo je Palalija i dodao da će na ovaj način sigurno opština poboljšati komunikaciju sa sugrađanima.
On je naglasio da će zaposleni koji će raditi sa građanima putem aplikacije biti adekvatno pripremljeni, te informisani o dobroj praksi ovog projekta u razvijenim zapadnim zemljama.
Načelnik opštine Pale Boško Jugović rekao je da ova lokalna zajednica ulazi u projekat od velikog značaja za opštinu i njene građane koji će imati lakšu i jednostavniju komunikaciju.
On je zahvalio implementatorima projekta na uključivanju Pala u proces digitalizacije.
Jugović je naveo da će opština imati priliku da ostvari neposrednu i blisku komunikaciju sa građanima na rješavanju svih bitnih pitanja na Palama, a građani će na lakši način iznositi svoje probleme.
„Ovo nije jednostavan proces i trajaće par godina“, istakao je Jugović i naveo da će lokalna zajednica u narednom periodu dati maksimalnu podršku u finansijskom i svakom drugom smislu kako bi projekat sproveli do kraja.
Branko Vasiljević, predstavnik banjalučke firme „Di-Vi-Si solušns“ /DVC Solutions/, koja će izraditi aplikaciju „građanska patrola“ za potrebe opštine Pale, rekao je da će prijave putem aplikacije biti anonimne, te da je moguće poslati do tri fotografije ili snimak u trajanju od najviše jednog minuta.
On je naveo da će građani ovu mobilnu aplikaciju moći besplatno da preuzmu na „gugl plej prodavnici“ /Google Play Store/ ili prodavnici aplikacija za uređaj sa sistemom IOS, te će posredstvom „građanske patrole“ na vrlo jednostavan način moći da prijave neki problem koji su otkrili u okruženju, a prijava stiže direktno nadležnima u jedinicama lokalne samouprave, odnosno zaposlenima u opštini ili nekom od javnih preduzeća.
„Takav način komunikacije pokazao se kao veoma efektivan na našim prethodnim iskustvima, odnosno, prijave su mnogo kvalitetnije sa multimedijalnim dokazima“, rekao je Vasiljević.
Vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti opštine Pale Žarko Čović naveo je da će aplikacija prvenstveno biti okrenuta rješavanju komunalnih problema, što je, prema njegovim riječima, od velikog značaja i za Opštinsku upravu i građane.
On je istakao da opština Pale kreće ka digitalizaciji i modernom načinu rada, te usmjeravanju paljanske opštine ka novim tehnologijama, koje do sada nisu bile prisutne i primijenjene na ovaj način.
Ovaj projekat, uz finansijsku podršku programa „Develop“ /develoPPP/ iz NJemačke, realizuju NJemačka organizacija za međunarodnu saradnju /GIZ/, te kompanije „Lanako“ i „Di-Vi-Si solušns“, kao i Bit alijansa, udruženje IT kompanija u BiH.
Projekat „Pametni gradovi – ka digitalnoj transformaciji gradova u BiH“ trajaće tri godine.
(www.palelive.com / Srna)
Kakva aplikacija… Gradjani prijavljuju probleme u zajednici vec godinama na razne nacine. Nije problem ni zastoj u prijavljivanju problema nego u njihovom resavanju. Resavajte vi vec prijavljene probleme pa onda bacajte pare na ovo. Aplikacija kao da je grad od 200.000 stanovnika. Bili smo mi svi u zgradi opstine po nekoliko puta pa nista. Opet kazem skontajte vi nesto za resavanje problema a ne prijavljivanje… Niste u stanju asfaltirati onih 200 metara puta kod novog mosta na Lukama, a uvodite neke aplikacije. Strucnjaci!