БАЊАЛУКА – Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац рекла је да су резултати проналажења несталих Срба поражавајући, те да подаци члана Колегијума директора Института за нестала лица БиХ Николе Перишића о броју Срба које је идентификовао Институт не одговарају истини и доводе у заблуду породице које траже најмилије више од 30 година.
Граорчева је изјавила Срни да се Перишић бави паушалним оцјенама јер наводи да очекује да ће до краја године бити идентифиован већи број лица српске националности.
„Како Перишић или било ко то може знати, или нас све ово наводи на помисао да из неког, нама непознатог разлога, ДНК налази, чекају сигнал да би били послати из лабораторије у Хагу? Овакве изјаве доводе у заблуду породице које траже најмилије више од 30 година. Свједоци смо да су резултати проналажења несталих Срба поражавајући“, истакла је Граорчева.
Она је нагласила да је недавно за једну кост налаз стигао 2024. године, а узорак је послат још 2017.
„Седам година смо чекали резултат, а притом, уз ту кост пронађена је и лобања, за коју још није стигло ништа. И сад имамо претпоставку да ће до краја године бити више идентификација Срба“, указала је Граорчева.
Она је рекла да тражи да им Перишић достави имена и презимена идентификованих лица за ову и прошлу годину, када су та тијела ексхумирана и гдје, јер они као представници породица несталих немају те податке.
„Инсистирамо да нам буде достављен укупан број идентификованих лица од почетка рада Института за нестала лица БиХ, тачније пронађених и идентификованих лица српске националности, како бисмо могли водити евиденцију у складу са списком несталих из Републике Српске“, нагласила је Граорчева.
Према подацима Републичког центра за истраживање ратних злочина и тражење несталих лица, навела је Граорчева, ријеч је о 62 особе.
„Остаје нејасно како они могу знати да ће до краја године бити идентификован већи број лица српске националности када су званично доставили да они такве податке не могу дати, а и свима је познато да се у Институту за нестала лица БиХ не воде нестала лица са националним предзнаком“, напоменула је Граорчева.
Она је подсјетила да су породице погинулих из Републике Српске инсистирале да нестали из Републике Српске буду заведени као Срби, али су константно добијали одговор да је то ирелевантно и да су они сви грађани БиХ, са чим се никада нису сагласили.
„И сад имамо `увјеравања` да ће бити идентификовани Срби. Долазимо до истог онога што раде Бошњаци, који одмах по налажењу тијела излазе у јавност да су то тијела бошњачке националности“, указала је Граорчева.
Она је рекла да Перишић у изјави наводи да је пронађено 27 тијела за која се претпоставља да су српске националности, док се у информацији коју су раније доставили Организацији наводи да у току прошле године није пронађено ниједно тијело.
„Питам се у чему је сад овдје цака, откуд сад оволики број тијела, гдје су пронађена, када су ексхумирана? Има доста питања на која немамо одговор“, истакла је Граорчева.
Граорчева је напоменула да породице не желе лажну наду, већ тачне и провјерене информације поткријепљене чињеницама.
Члан Колегијума директора Института за нестала лица БиХ Никола Перишић рекао је јуче Срни да очекује да ће до краја ове године бити већи број идентификованих лица српске националности.
„У последње вријеме примјетно је да нам убрзано стижу ДНК налази из Међународне ДНК лабораторије у Хагу“, рекао је Перишић.
Он је навео да је Институт за нестала лица БиХ у овој години идентификовао 11 лица српске националности, од којих је подручна канцеларија Института за нестала лица у Бањалуци идентификовала 10 лица, док је једно лице идентификовала подручна канцеларија Института у Источном Сарајеву.
Перишић је навео да је у прошлој години идентификовано 17 лица српске националности, док је ексхумирано 27 лица за које се претпоставља да су српске националности.
(www.palelive.com / Срна)