Меморандум између Републике Српске и Мађарске о сарадњи у оквиру програма стипендирања студената из Српске је изузетно значајан јер говори о широј културној сарадњи и повезивању народа, а не само високошколских установа, рекао је Срни проректор за међународну сарадњу и осигурање квалитета Универзитета у Источном Сарајеву Марко Гутаљ.
Гутаљ је истакао да је то значајна вијест за високо образовање Републике Српске, имајући у виду да је меморандум претпоставка за ширење сарадње са мађарским школским установама.
Он је рекао да меморандум подразумијева 50 стипендија Хунгарикум на годишњем нивоу које добијају кандидати из Републике Српске за различите нивое студирања.
„Имамо и основне студије гдје су циљна група матуранти који завршавају средњу школу, слично програму који ради Русија дужи низ година. Нама као високошколској установи интересантнија су усавршавања на мастер програмима и докторским студијама“, навео је Гутаљ.
Гутаљ је додао да постоји заинтересованост студената, али их је потребно и мотивисати, објаснити им шта програми размјене подразумијевају и да им се укаже на предности које добијају.
Он је захвалио Влади Републике Српске за постизање тог споразума са Мађарском, јер је то једна од приоритетних земаља са којима Универзитет треба да развија сарадњу, посебно имајући у виду различите политичке околности у земљама ЕУ.
Гутаљ је рекао да Универзитет у Источном Сараајеву са Мађарском има доста добру сарадњу и путем неколико актуелних пројеката, међу којима су „Еразмус плус“ и „Цепус“ /ЦЕЕПУС/.
„Кроз `Еразмус плус` имамо пет активних уговора размјене наставника и студената са мађарским универзитетима из различитих дијелова те земље, али првенствено из Будимпеште и Сегедина који покривају различите области“, рекао је Гутаљ.
Он је подсјетио да је током недавне посјете Мађарској декана Правног факултета Универзитета у Источном Сарајеву Горана Марковића у оквиру „Цепус“ програма договорена и сарадња у контексту потписаног споразума Српске и Мађарске.
„То отвара могућност да се шири универзитетска и академска сарадња на свим нивоима. Кроз билатералу ми можемо да појачамо научноистраживачке активности са мађарским колегама и лако могу да се премосте неки технички проблеми у вези са размјеном наставника и студената“, навео је Гутаљ.
Он је истакао да је Универзитет у Источном Сарајеву препознатљив и по сарадњи са универзитетима из Кине и Русије.
„У просјеку сваке године наших 20 студената проведе семестар у Кини на различитим партнерским институцијама. Велики број професора има могућност да прође одређен програм усавршавања у Кини“, рекао је Гутаљ.
Влада Републике Српске прошле седмице је дала сагласност на Меморандум о разумијевању између Министарства за научнотехнолошки развој и високо образовање Српске и Министарства иностраних послова и трговине Мађарске о сарадњи у оквиру програма стипендирања за период 2025-2028. године.
У оквиру програма Стипендијум Хунгарикум, Будимпешта даје 50 стипендија годишње студентима из Српске за студирање у Мађарској на мађарском или страном језику.
Предност имају кандидати који желе да студирају у области науке, технологије, инжењерства, математике, те медицинских и здравствених наука и пољопривреде.
Стипендије се могу одобрити за похађање редовних основних студија, мастер студија и интегрисаних мастер студија у било којој доступној области, докторских студија или ванредних студија у трајању од три до десет мјесеци.
(www.palelive.com / Срна)