Nacionalnim spomenicima proglašena su i nekropola sa stećcima na lokalitetu Brdo /Križ/ u Deževicama, opština Kreševo, nekropola sa stećcima na lokalitetu mramorje u naselju Bučje u opštini Srebrenica, haremi džamija u Crvenoj Rijeci i Gornjim Potočarima, opština Srebrenica, i praistorijski tumulus i nekropola sa stećcima na lokalitetu Mramorje u zaseoku Raonići, Kaoštice u opštini Višegrad.
U nasionalne spomenike BiH uvrštene su i graditeljske cjeline tekija u Živčićima kod Fojnice, Lipanjska ili Hadži Džaferova džamija sa haremom u Gračanici i džamija u Ćojluku u opštini Srebrenik. Nacionalni spomenici BiH su i prirodno graditeljaska cjelina crkve Svetog Duha i Franjevačkog samostana u Fojnici i istorijska građevina stambeno-poslovni objekat vakufa Čokadži Sulejmana u Sarajevu.
Komisija je donijela odluku da osam dobara ne ispunjava kriterijume za proglašenje nacionalnim spomenikom BiH, među kojima su Petrička džamija čaršijska ili Hadži-Selmanova džamija, te džamija u Osatici i Dobraku, sve na području opštine Srebrenica.
Kriterijume da budu proglašeni nacionalnim spomenikom BiH ne ispunjavaju ni istorijski spomenik Safikadin mezar u Banjaluci, spomen obilježje šehidima i poginulim borcima, poginulim i nestalim licima u opštini Ilidža, zgrada nekadašnje hidroelektrane u Jajcu i džamija Sultan Ahmeda hana drugog u Bugojnu.
Komisija je do sada nacionalnim spomenicima proglasila 653 dobra, a za 123 je donijela negativnu odluku.
Predsjednik Komisije Dubravko Lovrenović rekao je na konferenciji za novinare da je na sjednici donesena odluka o produženju režima zaštite za 21 kulturno-istorijsko dobro, za koja su podnesene peticije kojima je režim zaštite istekao u periodu od 30. avgusta do 30. novembra.
Lovrenović je rekao da Komisija nije prihvatila zahtjev „Elektroprivrede BiH“, koja namjerava da gradi Hidroelektranu „Vranduk“, za izmjenu odluke o proglašenju graditeljske cjeline Stari grad Vranduk nacionalnim spomenikom, koja je donesena 2005. godine, a za koju su utvrđene mjere i zona zaštite.
„Komisija je od investitora zatražila studiju uticaja na okolinu koja uključuje i uticaj na nacionalni spomenik Stari grad Vranduk. Pomenuta brana bila je zamišljena u drugoj zaštitnoj zoni spomenika. Donijeli smo odluku da se ne mijenjaju odredbe odluke o proglašenju graditeljske cjeline Stari grad Vranduk nacionalnim spomenikom BiH, s ciljem njegovog očuvanja“, rekao je Lovrenović.
(www.palelive.com / Srna)