ROGATICA – Za 1.676 lica srpske nacionalnosti, nestalih tokom odbrambeno-otadžbinskog rata, i dalje se traga, a tokom šestogodišnjeg rada Instituta za nestala lica BiH identifikovano je samo 50-ak Srba, istakli su članovi porodica nestalih na današnjem sastanku u Rogatici.
Na sastanku republičke Organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila i koordinacije organizacije Sarajevsko-romanijske regije dogovoreno je da Narodnoj skupštini Republike Srpske upute zahtjev da nadležne institucije za traženje nestalih dostave materijale o licima za kojima se traga.
Članovi dvije organizacije su naglasili da ovaj proces treba vratiti na entitetski nivo i da institucije Republike Srpske treba da donesu radikalnije mjere za traženje nestalih Srba.
Jedan od zaključaka je da treba staviti van snage odluku tužilačkog kolegijuma BiH iz 2009. godine, prema kojoj je, Institut za nestala lica BiH proglašen jedinom ovlaštenom institucijom za traženje nestalih lica u BiH.
Zamjenik predsjednika republičke Organizacije Veljko Lazić rekao je novinarima da nije zadovoljan radom Instituta za nestala lica BiH.
Lazić je naveo da bi trebalo omogućiti Operativnom timu u Republici Srpskoj za traženje nestalih da traga za nestalim Srbima, jer je ranije dao dobre rezultate. On je dodao da srpski predstavnici ne bi trebalo da istupe iz Instituta za traženje nestalih BiH.
Predsjednik regionalne Organizacije Mirko Vranić rekao je da je već pet godina zaustavljen proces traženja nestalih Srba i da je neophodno u što kraćem roku da Tužilaštvo BiH uspostavi punu saradnju sa Republičkim centrom za istraživanje ratnih zločina.
Učesnici sastanka su se saglasili da predstavnici institucija Republike Srpske treba da obavezno prisustvuju ekshumaciji grobnica za koje se pretpostavlja da su u njima sahranjeni Srbi.
Među zaključcima današnjeg sastanka je da ekshumirane posmrtne ostatke Srba isključivo treba pohraniti u objektima koji su vlasništvo Republike Srpske, a obdukciju i identifikaciju nestalih Srba treba da vrši Zavod za sudsku medicinu Republike Srpske.
Jedan od zaključaka je da posmrtni ostaci, za koje se pretpostvlja da su pripadali ubijenim Srbima, a nalaze se u Federaciji BiH, treba da budu preneseni u kosturnice na teritoriji Srpske.
Zaključeno je i da srpski predstavnici u Institutu BiH, koji su u Radnoj grupi za popis NN tijela, treba da taj popis isključivo vrše prema instrukcijama Tužilaštva BiH.
(www.palelive.com / Srna)