Po Zakonu o uređenju prostora, za izvođenje građevinskih radova regulisano je jedino koje tačno uslove mora da ispunjava izvođača radova. Podizvođači radova nisu obuhvaćeni zakonom, ali je, kako kaže Mijović, inspekcija zahtevala i od njih da imaju potrebnu licencu za poslove za koje su angažovani. U dosadašnjoj praksi inspekcija je kažnjavala podizvođače radove ako nisu imali licencu. «Novim zakonom o uređenju prostora, koji je u fazi izrade, biće regulisano i koje uslove moraju podizvođači radova da ispunjavaju», naveo je Mijović. Na pitanje ko će odgovorati ako se eventualno nešto desi na tek izgrađenim šestosednim žičarama, Mijović kaže – investitor.
Investitor je Olimpijski centar „Jahorina“, odnosno Vlada RS koja je prošle godine u OC, posredstvom dokapitalizacije, uložila 26 miliona KM. Od toga je 18 miliona maraka plaćeno za gradnju dve šestosedne žičare – «Ogorjelica 1» i «Poljice». Glavni izvođač radova je italijanska firma «Lajtner».
Vlada RS, odnosno Akcijski fond RS, ima 64,9 odsto akcija u OC Jahorina.
Ni odgovora ni dozvola
Osim nejasnoća u vezi sa licencom podizvođača radova, niko ne zna kada će izgrađene žičare biti u funkciji. Olimpijski centar ih još, praktično, nije ni preuzeo u vlasništvo jer žičare nemaju upotrebnu dozovolu, a ne postoji ni građevinska dozvola za radove jer nisu rešeni imovinsko-pravni odnosi. Odgovor nema ni direktor OC Jahorina Branko Koroman. «To je stvar određenih procedura na koje ove akcionarsko društvo ne može uticati», kaže Koroman.
(Blic)